statystyki

Suchodolska: Gdyby nie strach, bylibyśmy zwycięzcami Nagrody Darwina

autor: Mira Suchodolska12.08.2016, 06:56; Aktualizacja: 12.08.2016, 08:05
Schody, strach

Kiedy spojrzeć na polskie wyniki najpopularniejszej wyszukiwarki, czyli Google, okaże się, że hasło „islam” – 503 mln wyników – kasuje najpopularniejsze do niedawna hasło „seks” – tylko 360 mln. Można by pokusić się o stwierdzenie, że dążenie do prokreacji zostało wyprzedzone przez strach przed śmiercią.źródło: ShutterStock

Strach się bać? Nie obawiajmy się naszych obaw. To ewolucja sprawiła, że je odczuwamy. Gdyby nie one, bylibyśmy wszyscy zwycięzcami Nagrody Darwina.

Boimy się. Nie ja, Mira S., która może lękać się myszy czy otwartych przestrzeni, ale MY, Polacy, a w każdym razie ich reprezentatywna grupa. Ostatnio islamistów i terroryzmu. Wcześniej bezrobocia, przestępczości, chorób odzwierzęcych, Niemców, Rosjan, Żydów, nadchodzącego końca świata itd. Historia ludzkości strachami społecznymi stoi. Także nasza, także ostatnich trzech dekad. Lęk może paraliżować albo pobudzać do agresji. Może być siłą napędową, ale także destruktywną. Budować lub rujnować. Jednak gdyby nie on, nie byłoby starań o lepsze i rozwoju cywilizacji. Bójmy się więc na nasze społeczne, narodowe zdrowie. Nie dajmy sobie wmówić, że nie ma się czego bać. Ale nie wpadajmy w panikę, bo ona odbiera rozsądek. A to już jest zabójcze. Dla jednostek, grup, społeczeństw, narodów.

Kiedy spojrzeć na polskie wyniki najpopularniejszej wyszukiwarki, czyli Google, okaże się, że hasło „islam” – 503 mln wyników – kasuje najpopularniejsze do niedawna hasło „seks” – tylko 360 mln. Można by pokusić się o stwierdzenie, że dążenie do prokreacji zostało wyprzedzone przez strach przed śmiercią.

Co może wydawać się o tyle dziwne, że – przynajmniej do tej pory – nie było u nas zamachów, bomby nie wybuchają na ulicach Warszawy, Katowic czy Poznania, krew się nie leje, nie zbieramy szczątków naszych pobratymców z asfaltu. Spokojnie przeszedł szczyt NATO, nie było większych incydentów podczas Światowych Dni Młodzieży. Jedni mówią, że panikujemy, zupełnie niepotrzebnie napinamy muskuły, podsycamy rasizm i ksenofobię. Inni – że właśnie dzięki temu uchroniliśmy się przed zagrożeniem. Niedawno opublikowany w DGP tekst o tym, że nasza Straż Graniczna jest nadgorliwa i na wszelki wypadek nie wpuszcza do Polski kandydatów na uchodźców politycznych, tylko odsyła ich z granicy, ma w sieci niemal same pozytywne komentarze. Jeden z internautów zadeklarował nawet, że chyba zacznie płacić podatki, jeśli pogranicznicy tak się starają. Oby, chłopcy, tak dalej. Zwariowaliśmy, czy zwycięża zdrowy rozsądek? Który zawiódł np. w przypadku państwa niemieckiego, które porzuca politykę otwartych drzwi dla uchodźców na rzecz wzmożenia środków bezpieczeństwa. W minioną środę minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere poinformował, że federalne służby pozyskały informacje o planowanych na listopad atakach terrorystycznych.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • ???(2016-08-12 08:46) Zgłoś naruszenie 10

  Darwin nie przewidział tak dużej ilości psycholi fundamentalizmu islamskiego i budowanego na strachu przed terrorem NWO , które pod szyldem jedności świata tak naprawdę urzeczywistnia marzenia Hitlera o władzy absolutnej nad ludźmi i światem, ale tym razem drogą do tego stają się technologie SF jak bioińżynieria, nanoińżynieria czyli transhumanuzm i depopulacja poprzez robotyzację i likwidację wielu miejsc pracy.____________________________________ W tym kontekście małe elitki wyniszczanych państw narodowych robiąc we własne gniazda, lewacką propagandę pod NWO podpisują również cyrografy na siebie i nie będzie litości, ani szans na nową drogę bo takowej już nie będzie. Ale do tego paru naszych jajogłowych i tabloidów uczynnych ideologicznie musi dorosnąć. Wiara w dobro i elit dążących do NWO jest jak kiedyś bezgraniczna wiara w racje Hitlerów jednoczących ogniem i mieczem świat mas ludzkich To się już dzieje poprzez technologie i naukowy terror . Sami sobie gotujemy ten los, a do tego potrzeba uczynnych pismaków , bezmyślnych ale ukierunkowanych na NWO.

  Odpowiedz
 • ence(2016-08-12 09:57) Zgłoś naruszenie 11

  Strach to ewolucyjny hamulec bezpieczeństwa. Dzięki niemu jesteśmy ostrożni i możemy być mądrzy przed szkodą. Strach może być wywołany albo obserwacją sytuacji istniejących albo nieznanym, które może prowadzić do sytuacji, które zaobserwowaliśmy jako niebezpieczne. Tak czy inaczej dzięki strachowi, możemy przeciwdziałać niebezpieczeństwom. Dla przykładu - starożytny Rzym. Do bodajże V wieku nikt ich nie najechał. Więc nie zbudowali obwarowań. Dzięki temu Galowie splądrowali ich miasto. Potem Rzymianie zmądrzeli. Kierując się właśnie STRACHEM, przed kolejną napaścią, - obwarowali swoje miasto, a nawet ukuli przysłowie "Si vis pacem para bellum". Kolejne przysłowie juz współczesne bodajże autorstwa Bismarka mówi: mądrzy ludzie uczą się na cudzych błędach. W sprawie islamizmu - my uczymy się na błędach Europy zachodniej. Niektórzy natomiast, nie życzący nam dobrze, nakłaniają nas, abyśmy na własnej skórze odczuli ten problem, który jest na zachodzie Europy. A ja się pytam. PO CO? Dlaczego miałbym życzyć źle choćby jednemu z moich rodaków? Narażając go w imię absurdalnego eksperymentu społecznego na rozerwanie bombą.

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-08-13 00:03) Zgłoś naruszenie 00

  Obok żądzy bogactwa i seksu, strach do jedno z najważniejszych narzędzi służących do sterowania społeczeństwami. Nieprzypadkowo poczucie strachu budowane jest tam gdzie żyje się we względnej wolności. Przerażeni ludzie są gotowi wiele poświęcić, aby odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Zamiast wolności wystarcza im jej namiastka, zamiast bogactwa pełna miska. Pozdrowienia dla Banadmina

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie