W Poznaniu powitano w czwartek relikwie Pier Giorgia Frassatiego, patrona studentów, alpinisty, działacza charytatywnego, beatyfikowanego przez Jana Pawła II w 1990 r. Błogosławiony jest jednym z patronów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Pier Giorgio Frassati (1901-25) jest patronem studentów, zwłaszcza mających problem z nauką, orędownikiem w wielu trudnych sprawach. Przed beatyfikacją okazało się, że jego ciało nie uległo rozkładowi. Relikwie Pier Giorgia Frassatiego peregrynują po Polsce przed przybyciem do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

W czwartek trumna z ciałem błogosławionego została wprowadzona do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu.

"Obecność Frassatiego w Poznaniu jest przygotowaniem duchowym do przeżycia Światowych Dni Młodzieży. Frassati jest dla nas przykładem postępowania, posługi wobec drugiego człowieka – zwłaszcza w trwającym Roku Miłosierdzia. Jest to dla nas okazja, by, zgłębiając jego duchowość, odkryć swoją drogę do Pana Boga" – powiedział w czwartek PAP duszpasterz akademicki Kampusu Morasko w Poznaniu ks. Mateusz Napierała.

Modlitwom w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego towarzyszy w czwartek prezentacja twórczości błogosławionego. Do udziału zaproszeni zostali artyści: Krzysztof Antkowiak i Aleksander Machalica. W piątek relikwie zostaną przewiezione na jeden dzień do klasztoru oo. Dominikanów.

Siostrzenica błogosławionego Wanda Gawrońska powiedziała PAP, że współcześni młodzi ludzie odbierają Pier Giorgia Frassatiego jako "dobrego kolegę, który pokazuje im, jak warto żyć".

"Przyjaźń była dla niego szalenie ważna. Sam napisał, że przyjaźń to najważniejsze, po więzach rodzinnych, uczucie. Jan Paweł II, który przyjechał na grób Pier Giorgia powiedział, że jako student był pod wrażeniem mocy jego świadectwa" – powiedziała.

Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Młodzieży napisał, że Pier Giorgio był "młodzieńcem, który zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących".

"Ofiarowywał im o wiele więcej niż dary materialne, dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania. Służył ubogim z wielką dyskrecją, nigdy się z tym nie obnosząc. Wyobraźcie sobie, że w przeddzień swojej śmierci, ciężko schorowany, udzielał wskazówek dotyczących sposobu pomagania jego pokrzywdzonym przyjaciołom" – napisał papież.

Jak dodał, w czasie pogrzebu, jego rodzina i przyjaciele byli zdumieni obecnością tak wielu nieznajomych ubogich, których prowadził i którym pomagał za życia młody Pier Giorgio.

Duszpasterstwo Akademickie Morasko zrzesza przede wszystkim studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Bł. Frassatiego jako patrona nadał duszpasterstwu w 2013 roku metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W tym samym roku duszpasterstwo pozyskało relikwie błogosławionego.

Pier Giorgio Frassati urodził się 6 kwietnia 1901 w Turynie. Jego ojcem był Alfredo Frassati, dziennikarz i polityk, właściciel i wieloletni szef dziennika "La Stampa", senator Królestwa Włoch i Republiki Włoskiej.

Jako nastolatek, w czasie pierwszej wojny światowej Pier Giorgio wysyłał swoje oszczędności żołnierzom. Po maturze wybrał studia na inżynierii górniczej na Politechnice w Turynie, ponieważ chciał pracować u boku górników. W ich trakcie rozpoczął działalność w katolickich organizacjach, angażując się w niesienie pomocy najbiedniejszym. Zmarł przed ukończeniem studiów.

W 1922 roku wstąpił do III Zakonu świętego Dominika. Często oddawał potrzebującym swoje pieniądze. Prawdopodobnie w czasie swej pracy dobroczynnej wśród biednych zaraził się polio. Zmarł na tę chorobę 4 lipca 1925 roku. 20 maja 1990 roku Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym.

W 2008 roku relikwie Frassatiego towarzyszyły Światowym Dniom Młodzieży z Benedyktem XVI w Sydney w Australii. (PAP)