Szczyt NATO to międzynarodowe wydarzenie o najwyższej randze z dotychczas zorganizowanych w Polsce. Do Warszawy na szczyt NATO zjechało 61 delegacji z całego świata, w tym prezydent USA Barack Obama. Przebieg obrad relacjonuje ponad 2 tysiące dziennikarzy, najwięcej, bo ponad 800, z Polski.

Podczas szczytu NATO w Warszawie zamknięte są ważne ulice, przede wszystkim w rejonie Stadionu PGE Narodowy, a także w ścisłym centrum i w okolicy Starego Miasta.

Obrady szczytu odbywają się w hali specjalnie wzniesionej na płycie stadionu. Tam mieszczą się też pokoje dla poszczególnych delegacji. Na stadionie powstał też Gabinet Owalny dla prezydenta USA Baracka Obamy. Naprzeciwko hali obrad, pod trybunami, umiejscowiono centrum prasowe, w którym wydarzenia związane ze szczytem relacjonują polscy i zagraniczni dziennikarze. Dwa piętra wyżej wybrane media – m.in. telewizje – mają studia, w których mogą np. prowadzić rozmowy z ekspertami.

Dziennikarze nie mają bezpośredniego dostępu do przywódców obradujących w Warszawie. Spotykają się jednak z nimi na konferencjach. Na niektóre wydarzenia, takie jak powitanie przybywających na szczyt gości, wstęp jest ograniczany; te wydarzenia można jednak obserwować i odsłuchiwać poprzez specjalną stronę internetową.

Obradom na Stadionie PGE Narodowym nieustannie towarzyszy dźwięk silników latających nad obiektem policyjnych helikopterów, które czuwają nad bezpieczeństwem uczestników szczytu. Na miejscu widać wielu policjantów i wojskowych – nieoficjalnie wiadomo, że są tu też m.in. antyterroryści.