Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym będzie rozpatrywana, jako pierwszy punkt, na najbliższym, rozpoczynającym się 20 lipca posiedzeniu Senatu - poinformował w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zapowiedział, że będzie możliwość debaty. "Będzie możliwość zmian w ustawie" - dodał.

W czwartek Sejm uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, opartą na propozycjach PiS. Wcześniej posłowie odrzucili ponad 40 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Ustawa trafi teraz do Senatu. Zdaniem PiS ustawa rozwiązuje "najważniejszy i palący problem – usuwa stan niepewności prawnej". Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Karczewski powiedział, że "były takie podejrzenia - szczególnie ze strony opozycji - że w trybie pilnym, szybko" ustawa o TK będzie rozpatrywana w piątek. "Mówi się o Senacie, że Senat to Izba Wyższa, izba zadumy i refleksji. Będzie czas i będzie możliwość zmian w ustawie" - zaznaczył.

"Jesteśmy otwarci również na merytoryczne, pogłębione analizy opozycji. Jeśli senatorowie Platformy Obywatelskiej będą chcieli składać poprawki, bardzo poważnie je będziemy jeszcze rozpatrywać" - zapewnił.

Marszałek Senatu mówił, że część senatorów rozważa m.in. możliwość zwiększenia kompetencji Rzecznika Praw Obywatelskich oraz zmianę trybu kolejności rozpatrywania spraw przez TK. "Poza możliwością decyzji i wpływu na to pana prezydenta, również - najprawdopodobniej - prezes TK zostanie upoważniony do tego, aby decydować o kolejności rozpatrywania wpływających spraw do Trybunału Konstytucyjnego" - mówił.

Karczewski dodał, że postanowił skierować ustawę do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji i Komisji Ustawodawczej, a wspólne posiedzenie komisji - jak powiedział - odbędzie się w czwartek, 14 lipca.