Sejm uchwalił w środę ustawę zezwalającą na ratyfikację Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Czarnogóry. Po ratyfikacji przez wszystkie kraje należące do NATO, Czarnogóra zostanie 29. członkiem Sojuszu.

Za ustawą opowiedzieli się wszyscy głosujący posłowie.

Jak podkreślono w uzasadnieniu decyzja o przyjęciu Czarnogóry do NATO jest "świadectwem woli umacniania i jednoczenia kontynentu europejskiego oraz zachęca pozostałe państwa aspirujące do członkostwa do kontynuowania reform".

"Przede wszystkim stanowi jednak potwierdzenie kontynuacji polityki +otwartych drzwi+, zachowując perspektywę dla Gruzji, a w przyszłości Finlandii i Szwecji, jeśli państwa te zdecydują się na przystąpienie do Sojuszu" - zaznaczono.

"Członkostwo Czarnogóry ma ważny wymiar polityczny w kontekście ograniczenia wpływów rosyjskich w regionie Bałkanów Zachodnich. Przyjmując Czarnogórę do NATO, potwierdzamy, że państwa trzecie nie mają prawa weta w sprawie rozszerzenia tej organizacji" - napisano.

Protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisali w maju w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw NATO. Zostanie ona pełnoprawnym członkiem Sojuszu po ratyfikacji dokumentu przez wszystkie państwa Sojuszu.

Po ratyfikacji protokołu Czarnogóra zostanie 29. państwem członkowskim NATO. Do tego czasu na wszystkich natowskich spotkaniach, w tym na szczycie Sojuszu, który zacznie się w piątek w Warszawie, będzie ona miała status obserwatora lub państwa zaproszonego.

Decyzja o zaproszeniu Czarnogóry do Sojuszu zapadła na spotkaniu szefów MSZ państw NATO w grudniu 2015 roku. (PAP)