statystyki

Brexit: W niezależność wpisana jest strata [WYWIAD]

autor: Agata Kasprolewicz04.07.2016, 07:26; Aktualizacja: 04.07.2016, 07:59
Marsz przeciw Brexitowi w Londynie

Marsz przeciw Brexitowi w Londynieźródło: PAP
autor zdjęcia: SEAN DEMPSEY

Neal Ascherson, szkocki historyk i pisarz, tłumaczy w rozmowie z DGP i radiową Jedynką, jak decyzję o Brexicie przyjęli prounijni Szkoci oraz jaki wpływ na nią miały angielsko-szkockie animozje.

Co się stało w Wielkiej Brytanii?

Klasa robotnicza z północnej i środkowej Anglii poczuła się opuszczona przez rząd i partie. W tym dojmującym odrzuceniu krył się angielski nacjonalizm. To, co się stało 23 czerwca, jest dziełem Anglików i nie ma nic wspólnego ze Szkocją. Szkoci głosowali za pozostaniem. Dlaczego Anglicy to zrobili? Bo w duszach noszą żal, że Anglia jest dyskryminowana. Dlaczego Szkocja i Walia mają swój budżet i parlament, a Anglia nie? A przecież Anglicy stanowią 85 proc. mieszkańców. Do tego doszedł ciężar zmian gospodarczych, neoliberalnej polityki, cięć. Partia Pracy nie zrobiła nic, by ich przed tym obronić. W rezultacie przegrała ostatnie wybory. Na poczucie krzywdy nałożył się tradycyjny podział klasowy. Angielska klasa robotnicza poczuła, że nie ma już swojego przedstawiciela w rządzie, a o jej losach decyduje niewidzialna kasta urzędników, która ich nie rozumie. Ten gniew został skierowany przeciw imigracji, która nie stanowi źródła ich problemu. To nie przez imigrantów z Litwy czy z Polski Anglia ma problem ze służbą zdrowia, mieszkaniami. Winni są politycy, którzy przez 20 lat nie inwestowali w sektor publiczny.


Pozostało jeszcze 96% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie