statystyki

Freudenstein: Potrzeba inteligentnej integracji

autor: Roland Freudenstein28.06.2016, 08:00; Aktualizacja: 28.06.2016, 08:28

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nieprawdą jest, że Europa – jeśli chce iść naprzód – potrzebuje ściślejszej integracji. Zwolennicy tego sposobu myślenia przyrównywali kondycję Unii do jadącego pod górę rowerzysty, który musi ciągle pedałować, jeśli nie chce spaść w dół. Były premier Irlandii John Bruton odpowiedział kiedyś na tę metaforę, że aby nie spaść w dół, wystarczy mocno zaprzeć się stopami o ziemię. Kondycja Unii zbyt długo była opisywana metaforą rowerzysty i zbyt duży kładziono nacisk na to, że jedyną drogą jest „ever closer union” – „coraz ściślejsza unia”. A to jest po prostu nieprawda.

Chyba stało się aż nadto jasne – i zdaje się, że większość europejskich polityków już sobie to uświadomiła – że trzeba się pożegnać z formułą „więcej Europy”. Wydaje mi się, że potrzebujemy więcej Europy, ale na mniejszej liczbie pól – innymi słowy, potrzebujemy inteligentniejszej Europy. Potrzebujemy więcej integracji w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo, polityka azylowa i ochrona granic zewnętrznych. Trzeba także na nowo przemyśleć problem umocnienia unii monetarnej. Na tych obszarach potrzebujemy jakiegoś postępu, ale niekoniecznie musi on pociągać za sobą „więcej Europy”.

Z drugiej strony jestem przekonany, że w przypadku wspólnego rynku moglibyśmy pozwolić sobie na mniejszą liczbę harmonizacji, a częściej stosować procedury wzajemnego uznania. Wydaje mi się również, że w przyszłości będziemy mieli do czynienia ze zmniejszeniem środków przeznaczanych na solidarność gospodarczą – inaczej mówiąc, mniej pieniędzy na fundusze strukturalne. Na niektórych obszarach potrzebujemy więc mniej integracji.


Pozostało jeszcze 22% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie