Szef resortu wziął udział w święcie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego, która stacjonuje m.in. w tym mieście.

Minister zwrócił uwagę, że święto brygady to ważny dzień dla polskiej armii, bo brygada stanowi jedną najważniejszych jednostek polskiego wojska. „Niesiecie honor ojczyzny, honor Polaków wzorem ks. Józefa Poniatowskiego, który w bitwie pod Lipskiem powiedział, że +to Bóg powierzył mu honor Polaków i tylko jemu go odda+. To słowa, które stały się częścią polskiej tradycji, polskiego myślenia o obowiązku zbrojnym, o wysiłku, o tym czym, jest armia, czym jest służba” – mówił minister.

To dlatego – jak zauważył - na sztandarach Wojska Polskiego przywołane są trzy najważniejsze wartości – Bóg, Honor, Ojczyzna. „I jeżeli ktoś myśli, że można rozerwać te wartości, że można je od siebie odseparować, że można wybrać jedną albo inną, to nie rozumie wojska, nie rozumie armii, nie rozumie Polski” – powiedział.

Przyznał, że wysoko ceni codzienną pracę żołnierzy 25 BKPow., bo wiedzą, czym jest służba żołnierska – w znoju, pocie, krwi, ale i dumie.

Macierewicz zapewnił, że polska siła zbrojna będzie skuteczniejsza. W najbliższym czasie będą podejmowane decyzje dotyczące wzmocnienia polskiej armii, wzmocnienia jednostek, ich rozwinięcie. Jak mówił trzeba sobie zdawać sprawę, że sytuacja, w której znalazła się Polska jest trudna, że wymaga największego wysiłku zarówno od samego państwa, każdego obywatela jak również, a może i przede wszystkim, ten wysiłek spada na barki szeregowego żołnierza.

„Polska jest bezpieczna, obecność, także w tej brygadzie, naszych sojuszników przypomina o jedności w ramach sojuszu NATO. Obecność kadetów przypomina, że Polacy są gotowi do służby ojczyźnie” – powiedział. Te ostanie słowa skierowane były do uczniów klas wojskowych, którzy brali udział w obchodach.

Witając uczestników uroczystości minister szczególnie przywitał syna gen. Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. „To dla nas najwyższe wyróżnienie i wielkie wzruszenie, że możemy wśród nas tutaj mieć syna tego, który towarzysząc panu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i panu prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu poległ pod Smoleńskiem oddając swoją krew i życie dla ojczyzny” – mówił.

Obchody święta 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego rozpoczęły się już w czwartek. Tego dnia odprawiona została msza św. w kościele garnizonowym pw. Świętego Józefa w Nowym Glinniku w intencji żołnierzy brygady. Główne uroczystości miały miejsce w piątek na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie rozpoczęły się uroczystym apelem. Po zakończeniu zbiórki odbyła się m.in. defilada lądowo-powietrzna, a następnie, w ramach pokazu swe możliwości wyszkolenia zaprezentowali żołnierze 7 batalionu kawalerii powietrznej.

25 BKW im. księcia Józefa Poniatowskiego stacjonuje w Tomaszowie Mazowieckim, Nowym Glinniku i Leźnicy Wielkiej. Brygada jest związkiem taktycznym przeznaczonym do prowadzenia działań powietrzno-szturmowych i desantowo-szturmowych. Zdolna jest do współpracy bojowej ze wszystkimi rodzajami wojsk. Żołnierze 25 BKP byli na wszystkich zmianach misji irackiej i afgańskiej. W strukturze brygady jest jedyna w siłach zbrojnych Powietrzna Jednostka Ewakuacji Medycznej. (PAP)