statystyki

Brexit: Wspólnota Europejska kurczyła się już wcześniej

autor: Michał Potocki22.06.2016, 07:38; Aktualizacja: 22.06.2016, 12:32
brexit

W lipcu 1962 r. zorganizowano referendum, w którym 99,7 proc. Algierczyków poparło niezależność. Członkostwo w EWG nie było oczywiście przedmiotem plebiscytu, ale nowe państwo nie mogło automatycznie stać się członkiem Wspólnoty.źródło: ShutterStock

Jeśli czwartkowe referendum zakończy się sukcesem eurosceptyków, nie będzie to pierwszy plebiscyt skutkujący zmniejszeniem terytorium Wspólnoty Europejskiej. Brytyjskie głosowanie rozstrzygnie o losach państwa o powierzchni 241 tys. km kw. Trzy poprzednie decydowały o dziesięciokrotnie większym obszarze.

Gdy w 1952 r. powstawała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, która po latach wyewoluowała w Europejską Wspólnotę Gospodarczą, a następnie w UE, integralną częścią Francji była północna Algieria, a konkretnie trzy departamenty – Algier, Konstantyna i Oran. Ich status nie różnił się od statusu Korsyki, Marsylii czy Paryża. Sprzeciw arabskiej ludności wobec kolonizacji i francuskich osadników doprowadził do wojny, która po siedmiu latach zmusiła Francję do przyznania kolonii niepodległości.

W lipcu 1962 r. zorganizowano referendum, w którym 99,7 proc. Algierczyków poparło niezależność. Członkostwo w EWG nie było oczywiście przedmiotem plebiscytu, ale nowe państwo nie mogło automatycznie stać się członkiem Wspólnoty. Także obecnie stanowisko Brukseli – wypracowane przed referendum niepodległościowym w Szkocji z 2014 r. – jest takie, że nowo powstałe państwa musiałyby od nowa negocjować warunki akcesji. Algieria nawet teoretycznie nie mogłaby aplikować o akcesję, bo nie spełnia kryterium geograficznego – nie leży w Europie.

Nieco inaczej wyglądał przypadek Grenlandii, która w 1973 r. weszła do EWG jako integralna część Danii. Sześć lat później największa wyspa świata otrzymała jednak od Kopenhagi szeroką autonomię. A ponieważ na wyspie panowały zdecydowanie eurosceptyczne nastroje (gdy w 1972 r. Dania przeprowadzała referendum akcesyjne, 70 proc. Grenlandczyków głosowało przeciwko), lokalne władze wywodzące się z niechętnej EWG partii Siumut (Naprzód) rozpisały plebiscyt w sprawie wyjścia ze Wspólnoty.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie