Sejmowa podkomisja zajmująca się prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego zbierze się we wtorek, by pracować nad opracowanym przez Biuro Legislacyjne nowym tekstem uwzględniającym zmiany w prawie, które zaszły od jego złożenia.

Przed miesiącem podkomisja omówiła proponowane zmiany. Wtedy wszystkie strony zainteresowane zapisami przedstawiły swoje opinie o projekcie. Posłowie nie omawiali konkretnych zapisów, jedynie dyskutowali ogólnie nad treścią proponowanej zmiany. Powinno nastąpić to podczas wtorkowego posiedzenia.

Prezydencki projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy. Związki zawodowe wspólnie popierają obniżenie wieku do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, ale chcą dodatkowej możliwości przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat okresów składkowych dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Pracodawcy nie zgadzają się na to.

Podczas obrad przed miesiącem przedstawiciele pracodawców i związkowców podtrzymali swoje stanowiska - pracodawcy negatywnie ocenili projekt, a związki zawodowe poparły go, przedstawiając swoją propozycje rozszerzenia o możliwość przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.

Podkomisja czekała też na oficjalne stanowisko rządu wobec prezydenckiego projektu - wiadomo, że ma być ono pozytywne. Również reprezentanci resortów i instytucji państwowych podczas podkomisji w maju pozytywnie odnosili się do projektu obniżającego wiek emerytalny. Jedynie przedstawiciel prokuratora generalnego przypomniał, że zapisane w prezydenckim projekcie zmiany dotyczące prokuratorów należy doprecyzować ze względu na niedawne zmiany w ustawie o prokuraturze. Te zapisy miało doprecyzować Biuro Legislacyjne Sejmu.

Wtedy przewodniczący podkomisji Jan Mosiński (PiS) i Barbara Bartuś (PiS) pytani przez PAP wyjaśnili, że nowy tekst nie będzie odnosił się do związkowych propozycji umożliwienia przechodzenia na emeryturę w związku ze stażem pracy. Wyjaśnili, że w PiS nie ma politycznej decyzji, by takie rozwiązanie znalazło się w projekcie. Żaden z posłów podczas prac nie przejął też proponowanego przez związki rozwiązania.

Zespół Rady Dialogu Społecznego zajmujący się w maju opiniowaniem prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego nie wypracował wspólnego stanowiska. Oznacza to formalne zakończenie negocjacji i brak stanowiska RDS w sprawie ustawy.(PAP)