Na czas Światowych Dni Młodzieży na granicy zostaną wyznaczone specjalne, dodatkowe pasy, służące tylko do odprawy pielgrzymów, którzy w lipcu przyjadą do Polski na spotkania z papieżem - informuje Komenda Główna Straży Granicznej.

Do działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i do realizacji tymczasowo przywróconej kontroli na wewnętrznej granicy UE zaangażowanych będzie ok. 1500 funkcjonariuszy Straży Granicznej. W przypadku granicy zewnętrznej zaplanowano pełną obsadę, tak by odprawa graniczna pielgrzymów przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen przebiegała sprawnie - podaje Komenda Główna SG.

Z tym wiąże się m.in. fakt, że w SG, podobnie jak w innych służbach, w lipcu wstrzymano urlopy dla wszystkich funkcjonariuszy i większości pracowników cywilnych.

Już od 4 lipca (czyli jeszcze przed warszawskim szczytem NATO) do 2 sierpnia (już po Światowych Dniach Młodzieży) zostanie przywrócona tymczasowa kontrola na granicy wewnętrznej UE - czyli z Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach. Opierać się ona będzie na mobilnych patrolach SG. Funkcjonariusze korzystać będą ze specjalistycznych pojazdów tzw. schengenbusów. Są one wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej.

Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy - inaczej niż na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej - czyli wobec wytypowanych osób, na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw. Przywrócenie kontroli - jak zapewnia SG - nie będzie uciążliwe dla obywateli, a kontrole będą miały charakter doraźny.

W sumie wyznaczonych zostanie 285 miejsc, w których będzie można przekraczać granicę, w tym 260 na granicy lądowej, gdzie prowadzona będzie moblina kontrola graniczna. Dodatkowo, by usprawnić kontrolę graniczną zostaną wyznaczone specjalne, dodatkowe pasy, przeznaczone tylko dla pielgrzymów.

Pielgrzymi i podróżni, którzy przyjadą do Polski z krajów należących do strefy Schengen, będą musieli mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo - np. dowód osobisty lub paszport. Z kolei obywatele państw trzecich muszą mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu w Polsce, np. wizy.

Te osoby, które zostaną zidentyfikowane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego nie zostaną wpuszczone do Polski, otrzymają decyzje o odmowie wjazdu.

Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza kończąca ŚDM.(PAP)