Indeksy mogą odnotować największe tygodniowe wzrosty, bo na rynkach jest optymizm co do tego, że globalna gospodarka poradzi sobie jeśli w USA dojdzie do podwyżki stóp procentowych.

W piątek inwestorów najbardziej interesuje to, co powie Janet Yellen, szefowa Fed. Po południu gracze rynkowi poznają też ważne dane z amerykańskiej gospodarki - kolejne wyliczenie PKB w I kwartale.

Janet Yellen wystąpi w piątek podczas eventu w Massachusetts.

"Jesteśmy nadal trochę ostrożni" - mówi Mark Lister, ekonomista Craigs Investment Partners w Wellington.

"Yellen prawdopodobnie będzie kontynuować swoją retorykę woli podwyższenia stóp procentowych i to jest plan Fed" - dodaje.

W ubiegłym tygodniu "jastrzębio" zabrzmiały wypowiedzi kilku członków Fed. Prezes Fed z Atlanty Dennis Lockhart powiedział, że dwie lub trzy podwyżki stóp procentowych przez Fed w tym roku mogą być wskazane. W podobnym tonie wypowiedzieli się szefowie Fed: z San Francisco John Williams oraz szef Fed z Nowego Jorku William Dudley. Wszyscy oni konieczność podwyżki argumentują korzystnymi danymi makroekonomicznymi.

W czwartek James Bullard, przewodniczący Fed z St. Louis podczas czwartkowego eventu w Singapurze ocenił, że "amerykańskie rynki pracy są stosunkowo mocne i mogą wywierać presję na wzrost inflacji".

Przedstawiciel Fed podkreślił, że amerykańska Rezerwa Federalna zakłada plan stopniowej, zależnej od danych makro, normalizacji wysokości stóp procentowych, gdzie stopy procentowe rosłyby stopniowo w ciągu następnych kilku lat, zakładając, że gospodarka USA będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami.

W takiej sytuacji Yellen może wykorzystać swoje piątkowe wystąpienie jako okazję do zasygnalizowania, że podwyżka stóp procentowych na posiedzeniu w czerwcu może wchodzić w grę.

Yellen wystąpi o 19.15 (czasu polskiego) podczas Harvard Radcliffe Day, już po zamknięciu rynków w Europie.

Wcześniej, o 14.30, inwestorzy poznają kolejne wyliczenie PKB USA w I kw., a o 16.00 wskaźnik sentymentu konsumentów w maju, opracowany przez Uniwersytet Michigan.

Tymczasem w piątek na giełdach na Zachodzie drożeją akcje spółek surowcowych. To już czwarta z kolei wzrostowa sesja dla tego sektora i najlepszy czas od ponad miesiąca.

W piątek tanieje ropa naftowa - w Nowym Jorku o 0,9 proc., a w Londynie o 1,0 proc. Na rynki powraca surowiec z Kanady, po zakłóceniach w dostawach wywołanych przez pożary.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.15.

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3066,16 -0,16 3,51
DAX Niemcy 10265,86 -0,07 3,53
FTSE 100 W.Brytania 6262,63 -0,05 1,73
CAC 40 Francja 4499,84 -0,28 3,35
IBEX 35 Hiszpania 9057,00 -0,24 3,26
FTSE MIB Włochy 18201,86 -0,08 2,19

(PAP)