Ostrzeganie turystów i mieszkańców przed potencjalnymi kolizjami na drogach z żubrami - mają za zadanie znaki "Uwaga ! Kraina Żubra", które w okolicach Puszczy Białowieskiej stawiają naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży i organizacja WWF.

Znak jest podobny do znaku drogowego. To biały trójkąt z czerwoną obwódką, w środku jest czarna sylwetka żubra, a na dole napis: Uwaga! Kraina Żubra". Znaki są ustawiane w trzynastu miejscach.

Pierwsze takie znaki pojawiły się w 2010 r., ale część z nich została skradziona, więc teraz są stawiane ponownie - wyjaśnił PAP dyrektor IBS PAN Rafał Kowalczyk. "W Puszczy żyje największa populacja żubrów w Polsce i Europie i prawie co roku zdarzają się kolizje tych zwierząt z pojazdami. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na ochronę unikatowych symboli polskiej przyrody - żubra i Puszczy Białowieskiej" - dodał Kowalczyk.

IBS stawiał przed laty pierwsze znaki ostrzegające przed żubrami w ramach projektu „Ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej - Kraina Żubra", który był realizowany z funduszu Life.

Projekt był realizowany od 2006 roku na terenie 11 gmin w północno-wschodniej części województwa podlaskiego: Białowieża, Hajnówka, Czyże, Narewka, Narew, Gródek, Michałowo, Dubicze Cerkiewne, Orla, Kleszczele, Czeremcha.

Koordynatorem projektu był ówczesny Zakład Badania Ssaków PAN w Białowieży, który potem przekształcono w Instytut Biologii Ssaków PAN. W ramach projektu tworzono m.in. paśniki dla żubrów i wodopoje, wykaszano łąki śródleśne, by poprawić żubrom warunki bytowania i żerowania. Wszystko miało zachęcić żubry do wędrowania w nowe miejsca. Projekt obejmował też badania naukowe.

Teraz nowe znaki ostrzegające przed spotkaniem z żubrem znów pojawiły się m.in. w Białowieży, na tzw. Starej Białowieży, Zwierzyńcu oraz przy drodze do rezerwatu pokazowego żubrów oraz pomiędzy miejscowościami Nowosady i Narewka, w Olchówce i Tarnopolu, w okolicach południowej części Zalewu Siemianówka, w okolicach Teremisek, Pogorzelców czy koło Masiewa.

Białowieski Park Narodowy (BPN) informował w lutym, że w polskiej części Puszczy Białowieskiej żyło na koniec 2015 r. rekordowo 578 żubrów. To wyniki przeprowadzonego zimą dorocznego liczenia tych zwierząt. Tak dużej liczby tych zwierząt nie notowano od lat.

Park oceniał wówczas m.in., że żubrów może przybywać dlatego, że zwierzęta te mają dostępny pokarm, są łagodne zimy, żubry wychodzą poza puszczę na tereny rolnicze, mniej też realizowano odstrzałów redukcyjnych osobników słabych i chorych. Białowieskie żubry przebywają na obszarze około 200 tys. hektarów, wychodzą poza puszczę.

W Podlaskiem przy drogach z rejonie innego parku narodowego - Biebrzańskiego - można też spotkać znaki i tablice ostrzegające przed możliwością spotkania z łosiem. Ustawiał je Biebrzański Park Narodowy, który sukcesywnie realizuje akcję informacyjną dla kierowców "Jedź ŁOŚtrożnie". Kolizje z łosiami są w Podlaskiem dość częste.(PAP)