Warszawa szukała wolontariuszy, którzy chcieli zaangażować tak w projekty kościelne, jak i w miejskie.

Projekt wolontariatu realizowany jest wspólnie przez czterech partnerów: po stronie kościelnej są to archidiecezja warszawska oraz diecezja warszawsko-praska; po stronie samorządowej - Centrum Myśli Jana Pawła II i Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza.

Jak poinformowano we wtorek, rekrutacja została zakończona. Do 17 maja obszary działania wybrało 786 osób; trwają rozmowy rekrutacyjne. Najwięcej wolontariuszy - 266 - ma archidiecezja warszawska, 214 osób zgłosiło się do działań kulturalno-społecznych, 158 do obszaru miejskiego (gdzie pracuje się m.in. jako informator na dworcach czy lotniskach), 148 wolontariuszy wyraziło chęć pracy w diecezji warszawsko-praskiej.

Średnia wieku wolontariuszy to 26 lat, najstarszy wolontariusz ma 69 lat, najmłodszy 18 lat. Zgłosiło się 493 kobiet (62 proc. ogółu) i 298 mężczyzn (38 proc. ogółu). Do obsługi i pomocy pielgrzymom zgłosiły się osoby, które po raz pierwszy wezmą udział w projektach wolontariatu jak i te, które mają już za sobą to doświadczenie. Będą wśród nich młodzi ludzie, którzy ideę wolontariatu poznali w Japonii, Wietnamie, a także podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro czy Madrycie.

Wolontariusze to grupa mówiąca łącznie w kilkunastu językach, m.in. po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, włosku, francusku, rosyjsku, ale także w języku koreańskim, rumuńskim, norwesku oraz w języku migowym. Zgłosili się nie tylko Polacy, ale również obywatele Ukrainy, Litwy czy Kirgistanu. Wśród nich są m.in.: pilotka szybowca, pracownica firmy rekrutacyjnej, stypendystka Fulbrighta, dziennikarze, lekarze, nauczyciele czy studenci.

"Dla nas jest strasznie ważne, że wolontariusze są i zrobimy wszystko, by byli zadowoleni i wyszli z tego projektu ubogaceni" - powiedziała PAP Marta Kukowska z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Organizatorzy zapewniają wolontariuszom bezpłatny, kompleksowy program szkoleń. Każdy przejdzie praktyczne szkolenia z pierwszej pomocy oraz komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej, wiedzy nt. funkcjonowania miasta podczas Dni w Diecezjach, zasad wolontariatu i bezpieczeństwa.

W zależności od tego, na jakim stanowisku będą działać wolontariusze, organizatorzy zadbają także o ich przygotowanie do realizacji konkretnych zadań. Podczas szkoleń stanowiskowych poznają np. zasady funkcjonowania i bezpieczeństwa lotniska, dworców, zdobędą wiedzę nt. historii i architektury najważniejszych sanktuariów i kościołów w Warszawie.

Wolontariusze, którzy zakwalifikowali się do grupy reporterów, będą mieć szkolenia z tworzenia grafik do mediów społecznościowych.

Dni w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca; dzień później - 26 lipca - zaczynają się ŚDM w Krakowie. (PAP)