Dotycząca barw i symboli narodowych lekcja historii dla licealistów odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Flaga państwowa to symbol wspólnoty, patriotyzmu i tożsamości Polaków - napisał Andrzej Duda w specjalnym liście skierowanym do uczniów.

W lekcji udział wzięła młodzież z Jaworzna, Kielc, Kosowa Lackiego i Warszawy - ze szkół, których patronem jest Józef Wybicki, autor słów polskiego hymnu narodowego, i którym patronuje Orzeł Biały.

Spotkanie rozpoczął podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Prezydent Duda nie był obecny, jednak skierował do uczestników lekcji list.

"Barwy biało-czerwone należą do najczcigodniejszych znaków Rzeczypospolitej. Przed 185 laty, 7 lutego 1831 roku, Sejm ustanowił je symbolem naszego państwa i narodu. Był to jeden z najstarszych tego rodzaju aktów prawnych na świecie. Ale geneza flagi polskiej sięga znacznie dalej wstecz" - napisał prezydent.

Jak przypomniał, czerwona chorągiew z Orłem Białym, której odzwierciedleniem jest biel i czerwień współczesnej flagi, towarzyszyła naszym przodkom już u schyłku XIII wieku.

"Pod nią stawało rycerstwo polskie przeciwko Krzyżakom i innym potęgom średniowiecznej i nowożytnej Europy. Była ona znakiem jedności narodu i niezłomnej woli odbudowy Rzeczpospolitej w okresie Sejmu Wielkiego i Insurekcji Kościuszkowskiej. Biało-czerwone kokardy nosili powstańcy listopadowi i styczniowi, i takież proporce powiewały na lancach polskiej kawalerii w dobie napoleońskiej oraz w wojnach 1920 i 1939 roku" - napisał dalej prezydent.

"Flagi narodowe powiewały nad walczącą stolicą w roku 1944 i strajkującą Stocznią Gdańską w 1980 i 1988 roku" - wymieniał Andrzej Duda.

Jak podkreślił prezydent, "flaga państwowa to symbol polskiej wspólnoty narodowej; od wieków jest świadkiem historii naszej Ojczyzny, manifestacją patriotyzmu i tożsamości Polaków".

"Nasi przodkowie wiele razy przelewali pod nią krew w obronie praw i wolności narodu. I także my, współcześni Polacy, spoglądamy na nią z szacunkiem, dumą i miłością zarówno podczas uroczystości państwowych, jak też podejmując codzienny trud na rzecz naszego państwa i rodaków, naszych rodzin i wspólnot lokalnych. Czujemy się bowiem wszyscy, niezależnie od różniących nas poglądów, kolejnym ogniwem w długim łańcuchu pokoleń, tworzących dzieje Polski i Polaków" - napisał Duda.

Odnosząc się do piątkowej wizyty młodzieży w Pałacu Prezydenckim, zaznaczył: "Ufam, że ta lekcja i wizyta będą ważnym doświadczeniem budującym ducha wspólnoty i inspirującym do jak najlepszej służby Ojczyźnie - dzisiaj jako uczniowie, a już niebawem także w pracy zawodowej i społecznej".

"Życzę wam, drodzy młodzi rodacy, aby przyszłość przyniosła spełnienie waszych marzeń i aspiracji, a wasze życie płynęło dalej pomyślnie i szczęśliwie pod tym świętym znakiem Polski i Polaków" - zwrócił się do uczniów prezydent.

Prelegentami podczas lekcji byli: kustosz Muzeum Wojska Polskiego Jarosław Pych, pomocnik dowódcy Garnizonu Warszawa ds. ceremoniału wojskowego płk Mariusz Kubarek oraz skoczek narciarski - obecnie kierowca rajdowy - Adam Małysz.

Kustosz Pych przypomniał m.in., że mamy jeden z najstarszych herbów w Europie. "Biały orzeł na czerwonej tarczy pojawił się jako herb, jako znak królewski w 1295 roku i trwa niemal bez zmian do dzisiaj. Zmieniał się kształt orła, uzależniony od mody, jaka panowała w danej epoce" - mówił Pych. Zaznaczył, że orzeł na przestrzeni wieków "podnosił swoje skrzydła". "Im bliżej naszych czasów, tym te skrzydła były bardziej unoszone do góry" - powiedział Pych.

Zaznaczył też, że orzeł jako symbol "zawsze uosabiał majestat i dostojność".

"Skąd się w ogóle wziął pomysł na taki znak właśnie? Otóż orzeł jest bardzo starym znakiem, uosabiającym dostojeństwo, godność. Był to znak m.in. boga Zeusa. (...) Był także znakiem cesarzy rzymskich" - przypomniał Pych.

Płk Mariusz Kubarek podkreślił, że polskie flagi towarzyszą nam nie tylko przy okazji oficjalnych uroczystości, ważnych wydarzeń państwowych, świąt i dni pamięci, lecz także w życiu codziennym - np. w czasie wydarzeń sportowych czy koncertów - gdy chcemy okazać jedność i dumę, że jesteśmy Polakami - mówił.

Płk Kubarek przypomniał też licealistom, jak należy zachowywać się w momencie podniesienia polskiej flagi na maszt. "Należy stać, zachowując powagę i spokój. Należy zdjąć czapkę" - mówił.

Adam Małysz, zwracając się do uczniów, podkreślał, że dla nas, Polaków, "jest niezmierną dumą to, że reprezentujemy swój kraj, że możemy się utożsamiać z naszym krajem".

Odnosząc się do chwil, gdy jako sportowiec reprezentował Polskę, Małysz opowiadał: "Zawsze byłem dumny z tego, jestem dumny i będę dumny, że mogę Polskę reprezentować. I gdzieś ten orzełek (...) na piersi czy flaga na ramieniu, czy flaga gdzieś w ręce, zawsze były i towarzyszyły mi podczas mojej kariery".(PAP)