Prokurator policyjno-prawnej misji Unii Europejskiej w Kosowie EULEX postawił w czwartek zarzuty 20 osobom w związku ze sprzedażą wiz do unijnej strefy Schengen; wśród oskarżonych jest syn zmarłego prezydenta Ibrahima Rugovy.

Przestępstw dokonano w latach 2011-2014; dotyczą sprzedaży wiz do Schengen zdobytych na drodze korupcji i oszustw - poinformowało w oświadczeniu biuro prokuratora. Zarzuty dotyczą także przestępczości zorganizowanej i przemytu migrantów.

Policyjni śledczy oceniają, że za nielegalną wizę płacono 2,7-3,5 tys. euro; opłata za legalną wizę powinna wynosić ok. 60 euro - zauważa Reuters.

Sprawa rozpoczęła się w 2014 roku, gdy policja aresztowała dziesięć osób za sprzedaż wiz wydanych przez włoską ambasadę w Prisztinie. Jak podaje agencja Reutera, w sprawę mogą być zamieszani wysoko postawieni urzędnicy, w związku z czym policja współpracowała z władzami w Rzymie.

W tym samym roku policja odkryła setki kopii paszportów i dowodów osobistych, aplikacji wizowych, zdjęć oraz innych dokumentów w domu Uke Rugovy - syna dawnego prezydenta i przywódcy kosowskich Albańczyków, który walczył o niepodległość Kosowa.

W kwietniu br. Komisja Europejska zaproponowała zniesienie wiz dla obywateli Kosowa przybywających na krótki pobyt do strefy Schengen; najprawdopodobniej latem Kosowianie będą już mogli korzystać z bezwizowego ruchu z UE. Jednak dotychczas - jak zaznacza Reuters - zdobycie wizy do strefy Schengen było często poza zasięgiem wielu obywateli Kosowa.

Policyjno-prawna unijna misja w Kosowie EULEX rozpoczęła się w 2008 roku, gdy kraj proklamował niepodległość. Misja bada sprawy związane z organizacjami przestępczymi, terroryzmem, korupcją i zbrodniami wojennymi.(PAP)

ulb/ mc/