Z apelem do wszystkich katolików o wsparcie młodych w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży zwróciła się Rada Społeczna przy Biskupie Płockim. Według niej, zapał i doświadczenie zdobyte w trakcie tych przygotowań nie mogą stać się jednorazową akcją.

W przekazanym PAP oświadczeniu „Religijny i społeczny wymiar Światowych Dni Młodzieży w Polsce” Rada przypomniała, że wydarzenie to, które tym razem odbędzie się w Krakowie 26-31 lipca, jest „duchową spuścizną św. Jana Pawła II, który wspomaga współczesne pokolenie katolików w ich potrzebie radosnego świadectwa o wierze, sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu, hedonizmu czy sekularyzacji”.

„Światowe Dni Młodzieży pozwalają młodym ludziom z całego świata okazać odwagę w trwaniu po stronie prawdy, w sytuacji szerzącej się nienawiści i różnego rodzaju podziałów. Wymaga to nie tylko opowiedzenia się przeciw terrorowi, wojnom i prześladowaniom, ale także zaufania Bożej Opatrzności” – podkreślono m.in. w stanowisku. „Wraz modlitwą o bezpieczny przebieg Światowych Dni Młodzieży apelujemy do dziennikarzy, publicystów i mediów o wsparcie tego dzieła i wzmacnianie nadziei” – czytamy w oświadczeniu.

Jak zaznaczyła Rada Społeczna przy Biskupie Płockim, „młodzi zaangażowani w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży zasługują na przykład społecznej mobilizacji, wzajemnego zrozumienia, solidarności i życzliwości”. „Apelujemy do wszystkich katolików, aby w miarę swoich możliwości wsparli wysiłek młodych w ostatnich miesiącach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Rodzice mogą to uczynić poprzez słowa zachęty i dodania odwagi swoim dzieciom, ale także poprzez otwarcie własnych domów dla gości z zagranicy” – napisano w oświadczeniu. Wspominając o pielgrzymach z zagranicy, którzy odwiedzą diecezję płocką, Rada zwróciła uwagę, iż „wartością samą w sobie” może być współdziałanie placówek oświatowych, instytucji samorządowych i kulturalnych „w zapewnieniu gościom atrakcyjnego programu ich pobytu”.

W ocenie Rady, „zapał młodych ludzi, ich doświadczenia i umiejętności zdobyte w czasie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży nie mogą stać się jednorazową akcją”. „Duszpasterze i wychowawcy, katecheci i rodzice powinni zatroszczyć się o to, aby dobre dzieła, zwłaszcza charytatywne, ale także wszelkie formy współdziałania, kontakty z młodymi z innych części świata były podtrzymywane i rozwijane. Wytworzony podczas wielkiej mobilizacji kapitał społeczny młodych ludzi ma szansę stać się jednym z pozytywnych zbiorowych przeżyć młodego pokolenia współczesnych Polaków” – podkreślono w oświadczeniu.

Rada zwróciła uwagę, że Światowe Dni Młodzieży przypadające w 1050. rocznicę Chrztu Polski to „opatrznościowy znak” dla polskiego Kościoła, który pozwala nie tylko zaprezentować chrześcijańską tradycję naszego narodu, ale jednocześnie zwiększa świadomość wyzwań stojących przed całym Kościołem. „Spotkanie w Krakowie ma zasięg światowy i powinno stać się znakiem sprzeciwu wobec wojen, prześladowania chrześcijan, wyzyskiwania biednych, niszczenia naturalnego środowiska człowieka” – napisano m.in. w oświadczeniu.

W dokumencie przypomniano związek Krakowa i Płocka z kultem św. Faustyny Kowalskiej (1905-1938) i objawień Miłosierdzia Bożego. „W tym kontekście Płock nabiera szczególnego znaczenia jako miasto objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie. Jako katolicy diecezji płockiej wykorzystajmy spotkanie młodych z całego świata, aby pokazać związek tego kultu z książęcym miastem piastowskich władców Polski, siedzibą jednej z najstarszych diecezji w Polsce. Szczególnie młodzieży, która przed spotkaniem z papieżem w Krakowie, będzie gościła w naszej diecezji, trzeba udostępnić skarby Płocka i bogactwo mazowieckiej kultury” – podkreślono w stanowisku.

Oświadczenie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim „Religijny i społeczny wymiar Światowych Dni Młodzieży w Polsce” podpisał jej przewodniczący ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Rada zrzesza społeczników i przedstawicieli świata nauki z terenu diecezji płockiej.

Podczas pobytu w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku św. Faustyna Kowalska 22 lutego 1931 r. doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania jego wizerunku z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. W miejscu tych objawień znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odwiedzane co roku przez pielgrzymów z całego świata. (PAP)