Zmiany wprowadzone do projektu ustawy o działalności antyterrorystycznej nie zmniejszają jej zakresu - zapewnił PAP sekretarz stanu w kancelarii premiera Maciej Wąsik. Poprawionym projektem zajmie się w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów, a 5 maja rząd.

W poprzedni czwartek dokument był przedmiotem obrad komitetu, ale jego decyzją wrócił do uzgodnień międzyresortowych. W środę na stronach RCL opublikowano nowy tekst.

"Zmiany są, ale redakcyjne, legislacyjne, doprecyzowujące, czyszczące" - powiedział PAP Wąsik, który jest zastępcą ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. "Nie ma żadnych zmian dotyczących zmniejszenia zakresu ustawy" - podkreślił.

W czwartek dokument ma zaopiniować dla rządu KSRM. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zapowiedział, że rząd zajmie się projektem w czwartek - 5 maja. W przyszłym tygodniu we wtorek - gdy zwykle zbiera się rząd - przypada święto 3 Maja.

Ustawa przygotowywana w resorcie spraw wewnętrznych i administracji oraz przez ministra koordynatora służb specjalnych miałaby wejść w życie 1 czerwca. Określa m.in. zasady prowadzenia działań antyterrorystycznych oraz współpracy przy prowadzeniu tych działań.

Za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym ma odpowiadać w całości szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. On będzie też koordynował działania służb w tym zakresie, natomiast minister spraw wewnętrznych ma być odpowiedzialny za przygotowania do przejmowania kontroli nad zdarzeniami o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku ich wystąpienia oraz usuwanie ich skutków.

W nowej wersji tekstu dopisano m.in. zobowiązanie operatorów telekomunikacyjnych do instalowania w trakcie imprez masowych tymczasowych urządzeń pozwalających na zapewnienie łączności, szczególnie z numerami alarmowymi. Takie urządzenia będzie można instalować najwcześniej na 10 dni przed imprezą, a likwidować najpóźniej 30 dni od zainstalowania - wynika z projektu.

Dla postawienia takich instalacji nie trzeba będzie uzyskiwać pozwoleń budowlanych, a do uruchomienia urządzeń wystarczy jedynie zgłoszenie ministrowi środowiska wraz z informacją, że pole elektromagnetyczne nie przekracza dopuszczalnych norm - wynika z nowego projektu.

W nowej wersji zapisano, że przedłużenia 14-dniowego aresztu stosowanego bez potrzeby uzyskiwania zgody sądu wobec osób podejrzanych o działania terrorystyczne będzie można dokonać na ogólnie obowiązujących zasadach, zapisanych w kodeksie postępowania karnego - za zgodą sądu.

Doprecyzowano, że trwająca do 30 dni blokada danych w internecie może dotyczyć jedynie danych mających związek ze zdarzeniem o charakterze terrorystycznym i być zarządzona w celu zapobiegania, przeciwdziałania i wykrywania przestępstw o takim charakterze.

Zmieniono też zapisy dotyczące planów ochrony budynków, urządzeń i instalacji na wypadek zdarzeń terrorystycznych - określono 30-dniowy termin przedstawienia na wniosek ABW tych planów. Karę do 50 tys. zł za nieprzekazanie takiego planu, którą umieszczono w pierwotnym projekcie, zamieniono na karę 5 tys. zł za każdy dzień zwłoki w przekazaniu takich planów.

Projekt przewiduje cztery stopnie zagrożenia terrorystycznego - A, B, C, D. Nowy tekst złagodził wymóg ich wprowadzania - zamiast słowa "wprowadza się" wpisano "można wprowadzić" określony stopień.

Odwołania od - wprowadzonego przy trzecim (C) i czwartym najwyższym (D) poziomie zagrożenia - zakazu imprez masowych i zgromadzeń będzie rozpatrywał sąd okręgowy, a nie, jak w pierwotnym projekcie - wojewódzki sąd administracyjny. Doprecyzowano też, że przy tych stopniach zagrożenia będzie można skorzystać z pomocy wojska, jednak decyzja o użyciu sił zbrojnych nie będzie podlegała ogłoszeniu, informowani o niej będą niezwłocznie prezydent i premier. (PAP)