statystyki

Brazylia: Latynoski sezon na impeachmenty

autor: Bartłomiej Niedziński31.03.2016, 08:30; Aktualizacja: 31.03.2016, 08:52
Prezydent Brazylii Dilma Rousseff

Prezydent Brazylii Dilma Rousseffźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Ed Jones

W kwietniu może dojść do usunięcia ze stanowiska prezydent Brazylii Dilmy Rousseff. Los prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro także nie jest pewny.

Rośnie prawdopodobieństwo, że prezydenci Brazylii – Dilma Rousseff – i Wenezueli – Nicolas Maduro – nie dokończą swoich kadencji. Nabiera tempa sprawa ich usunięcia ze stanowisk, a szanse, że te procedury zakończą się sukcesem, są coraz większe.

W Brazylii rozpada się koalicja rządowa. We wtorek poparcie dla Rousseff wycofała Partia Brazylijskiego Ruchu Demokratycznego (PMDB), czyli największe ugrupowanie koalicyjne, które w parlamencie ma więcej mandatów niż nawet prezydencka Partia Pracujących, a także siedem stanowisk ministerialnych i funkcję wiceprezydenta. To oznacza, że w przypadku głosowania nad impeachmentem Rousseff deputowani PMDB poprą wniosek, chociażby z tego powodu, że w przypadku usunięcia obecnej prezydent władzę przejmie lider tej partii Michel Temer. A to bym bardziej prawdopodobne, bo wyjście największej partii z koalicji rządowej zapewne spowoduje, że jej śladem pójdą kolejne ugrupowania. Jedno z nich, Partia Socjaldemokratyczna, już zresztą dało swoim deputowanym wolną rękę w ewentualnym głosowaniu nad odsunięciem prezydent.

Przewodniczący Izby Deputowanych już w grudniu zgodził się na formalne uruchomienie procedury impeachmentu, a głosowanie mogłoby się odbyć już w połowie kwietnia albo na początku maja. Brazylijskie media podały w miniony weekend, że doradcy Temera już przygotowują dla niego plan działania na pierwsze tygodnie po objęciu urzędu (w przypadku powodzenia wniosku Rousseff zostanie najpierw na pół roku odsunięta od władzy, ale w takiej sytuacji drugie głosowanie będzie formalnością). Głównym zarzutem, jaki przedstawili wnioskodawcy, jest fałszowanie danych gospodarczych w celu ukrycia prawdziwej sytuacji kraju.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie