Nazwisko nowego szefa Trójki zostanie podane w piątek lub we wtorek po świętach wielkanocnych - powiedział PAP w czwartek Rafał Kątny, zast. dyr. Agencji Promocji Polskiego Radia. Poprzednia szefowa Paulina Stolarek-Marat ustąpiła 10 marca po miesiącu sprawowania funkcji.

Kątny dodał, że w czwartek odbyło się spotkanie wiceprezesa zarządu Polskiego Radia Jerzego Kłosińskiego z zespołem, na którym przekazał on dziennikarzom tę informację. Jak zaznaczył spotkanie to dotyczyło tylko kwestii wyboru nowych władz programu i nie było na nim rozmowy na temat dalszych zwolnień wśród pracowników.

W środę pracownicy Trójki wystosowali protest przeciwko zwolnieniu Jerzego Sosnowskiego, który pracował w Trójce od 2001 roku (z półtoraroczną przerwą w latach 2007-2009), pełnił też rolę szefa Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programów Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie press.pl pracownicy i współpracownicy stacji uznali, że dymisja Sosnowskiego "nie ma merytorycznych podstaw"; podkreślili też że jest on dla wielu z nich "wzorem warsztatu i rzetelności dziennikarskiej".

Jak napisali audycje Sosnowskiego "w znacznym stopniu przyczyniły się do sukcesu Trójki jako marki i jako medium dla słuchaczy ciekawych świata, reprezentujących różne punkty widzenia na sprawy społeczne, polityczne oraz historyczne".

W oświadczeniu podkreślono, iż "wszelkie próby upolityczniania czy upartyjniania działalności Programu Trzeciego są nie do przyjęcia". "Ponieważ media publiczne nie należą do partii politycznych ani do nas, dziennikarzy, tylko do Polaków, którzy je utrzymują" - zaznaczyli. Pod oświadczeniem podpisało się prawie 90 osób, w tym m.in. Marcin Kydryński, Wojciech Mann, Beata Michniewicz, Marek Niedźwiecki, Jerzy Owsiak i Wojciech Waglewski.

Według mediów Paulina Stolarek-Marat, która sama zrezygnowała ze stanowiska, uzasadniała swoją dymisję tym, że wbrew obietnicom składanym jej podczas nominacji nie mogła realizować zamierzeń programowych ani swobodnie budować zespołu. Obecnie obowiązki dyrektora anteny pełni jej zastępca Szymon Sławiński.

Portal wirtualnemedia.pl podał nieoficjalnie, że kandydatką na szefa Trójki jest dziennikarka "Gazety Polskiej Codziennie" Sylwia Krasnodębska. Z kolei "Gazeta Wyborcza" podała, że po świętach szefem Trójki zostanie Adam Hlebowicz, szef katolickiego Radia Plus w Gdańsku.