Polscy i niemieccy samorządowcy spotkali się w Greifswaldzie, niedaleko granicy, by po raz pierwszy wspólnie porozmawiać o problemach związanych z uchodźcami. W zebraniu udział wzięli urzędnicy ze Szczecina, Świnoujścia i Polic, a także przygranicznych powiatów: Dobra Szczecińska oraz Nowe Warpno.

Strona niemiecka poinformowała o działaniach jakie podjęła w ramach przyjęcia grupy uchodźców z Syrii - mówi Achim Froitzheim, rzecznik prasowy powiatu Pomorze Przednie - Greifswald: "W ubiegłym roku zamieszkało tu 3 500 uchodźców, w styczniu i w lutym 2016 przyjęliśmy grupę kolejnych 800 osób. Naszym głównym problemem były poszukiwania miejsca ich zakwaterowania ."

Obecnie trwa proces integracji międzykulturowej. Osoby dorosłe mają obowiązek uczęszczania na kursy języka niemieckiego. Dzieci przybyłych do Niemiec uchodźców chodzą do przedszkoli i szkół, gdzie również uczą się języka. Rzecznik powiatu Pomorze Przednie-Greifswald poinformował, że statystyka policyjna dotycząca spraw kryminalnych nie zmieniła się od czasu przybycia emigrantów. Jak zapewniła strona niemiecka przyjęcie emigrantów nie ma i nie będzie miało wpływu na stosunki partnerskie z polskimi samorządowcami. Urzędnicy polscy odmówili wypowiedzi mediom.

Kolejne spotkanie samorządowców z Polski i Niemiec zaplanowano za rok.