statystyki

Problem trochę mniej palący: Rząd da koncernom więcej czasu na dyrektywę tytoniową

autor: Patrycja Otto04.02.2016, 07:48; Aktualizacja: 04.02.2016, 08:28
Papierosy

Rząd da koncernom więcej czasu na dyrektywę tytoniowąźródło: ShutterStock

Rząd da koncernom więcej czasu na przeprowadzenie inwestycji związanych z wejściem w życie unijnej dyrektywy tytoniowej.

Powstający już od ponad 1,5 roku w Ministerstwie Zdrowia projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (ma ona wdrożyć przepisy unijnej dyrektywy) nabiera ostatecznych kształtów i ma trafić pod obrady Rady Ministrów. Według naszych informacji w najnowszej wersji dokumentu (z 18 stycznia br.) uwzględniony został najważniejszy postulat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, branży tytoniowej oraz Polskiej Izby Handlu. Chodzi o datę przeprowadzenia zmian w zakładach – została ona przesunięta z 20 maja 2016 r. na 28 lutego 2017 r.

– Od wielu miesięcy alarmowaliśmy, że ze względu na opóźnienia w procesie legislacyjnym nie ma już realnych możliwości dostosowania polskich fabryk do wcześniejszego terminu. Teraz najważniejsze jest, żeby ten kompromisowy projekt w najbliższy wtorek został zaakceptowany przez Radę Ministrów – tłumaczy Magdalena Włodarczyk, dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.

Producenci od samego początku mówili, że potrzebują przynajmniej roku na przeprowadzenie koniecznych inwestycji. Dyrektywa tytoniowa nakazuje drukowanie na opakowaniach papierosów obrazkowo-tekstowych ostrzeżeń. Znikną niektóre gatunki, np. papierosy smakowe. Zmiany przepisów nastąpią we wszystkich krajach Unii, a polskie fabryki sprzedają 70 proc. na eksport, w dużej części właśnie na Stary Kontynent, co oznacza konieczność przestawienia praktycznie całej produkcji. Dyrektywa oznacza więc dla koncernów rewolucję. Zamówienie potrzebnych urządzeń do fabryk nie jest możliwe z dnia na dzień. Wytwarzają je na świecie tylko trzy firmy. Wszystkie są obłożone zleceniami. Po dostawie potrzeba jeszcze tygodni na przetestowanie nowych maszyn i ich zgranie z już działającymi.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Rząd ma wspierać a nie niszczyć gospodarkę!(2016-02-04 13:17) Zgłoś naruszenie 70

    Stary rząd powinien ponieść odpowiedzialność że z głupoty i lenistwa ryzykował upadek naszego, największego w UE przemysłu tytoniowego. Daleko mi do sympatii do PiSu ale może nowy rząd chociaż częściowo naprawi błędy poprzedników. W głowie się nie mieści że przez rząd PO dziesiątki tysięcy ludzi mogły trafić na bruk. Rząd jest od wspierania a nie niszczenia gospodarki!

    Odpowiedz
  • morale(2016-02-04 13:13) Zgłoś naruszenie 30

    Rząd na to pójdzie, w innym wypadku fabryki staną i nie będzie kasy z akcyzy, a na to nie mogą sobie pozwolić- skąd wezmą kasę na 500+ ? hehe. Teraz niech jeszcze zmienią parę chorych zapisów ustawy i będzie dobrze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie