"Zebraliśmy 50 podpisów, to pokazuje, że jest ponadpartyjna potrzeba sprawdzenia, czy ustawa jest, czy też nie jest zgodna z konstytucją" - powiedziała posłanka Nowoczesnej. Zapowiedziała, że w najbliższych dniach wniosek do TK zostanie złożony.

Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz przekonywała, że jej klub podejmuje działania w sprawie TK na wszystkich możliwych polach. "Podstawą do zbadania nowelizacji ustawy o TK, będą przepisy konstytucyjne, Trybunał jest związany przede wszystkim konstytucją" - podkreśliła. Przypomniała też, że Nowoczesna przygotowuje swój projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

"Niezależny, niezawisły, silny Trybunał Konstytucyjny, to fundament demokratycznego państwa prawa. Będziemy go bronić na każdym polu" - zadeklarowała Gasiuk-Pihowicz.

Wniosek o zbadanie z konstytucją nowelizacji ustawy o TK złożyła we wtorek Platforma Obywatelska. PO we wniosku do Trybunału wnosi o uznanie za niezgodną z konstytucją całej nowelizacji ustawy o TK.

Dolniak zapewniła, że wniosek Nowoczesnej w tej samej sprawie, to nie jest "mnożenie bytów". "To jest pokazywanie jak szerokie gremium ma wątpliwości (co do noweli ustawy o TK)" - powiedziała.

Nowelizacja autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu; w poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie. Stanowi ona m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.