- Będę współpracował z każdym ministrem finansów, który będzie i z każdym rządem. Współpraca z rządem jest obowiązkiem NBP - nie tylko politycznym, ale także moralnym - zapewnił gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM prezes NBP prof. Marek Belka.

- Gospodarka jest taką dziedziną życia, gdzie zderzenie z realiami następuje szybko i dotyczy to każdej władzy. Ja do tego dodaję jeszcze takie powiedzenie, które kiedyś w Sejmie użyłem: najgłupszy rząd jest mądrzejszy, niż najmądrzejsza opozycja. Przejście z opozycji do rządu objawia się także gwałtownym zmądrzeniem i realizmem. I to widzimy z godziny na godzinę - uważa Belka.

Pytany o premier Ewę Kopacz, która mówiła, że będzie broniła niezależności NBP odpowiada: „Za dobre słowo Bóg zapłać, natomiast nie sądzę, żeby była zagrożona”.

Opodatkowanie banków? „Nie jest to rzecz egzotyczna, ale będę zwracał uwagę na konsekwencje opodatkowania banków”. Zdaniem prezesa NBP „są lepsze i gorsze sposoby opodatkowania, ale samo opodatkowanie banków nie budzi jakiegoś wielkiego mojego niepokoju”.

Więcej na rmf24.plrmf24.pl