statystyki

Opozycja gra z Łukaszenką o parlament, a nie w rewolucję

autor: Michał Potocki12.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 12.10.2015, 08:24
Białoruś Łukaszenka

Niespodzianki nie było. Po raz kolejny wybory prezydenckie n Białorusi wygrał Alaksandar Łukaszenkaźródło: ShutterStock

Niespodzianki nie było. Długoletni przywódca po raz kolejny wygrał wybory prezydenckie. Po ogłoszeniu wyników Białorusini nie wyszli protestować. W centrum Mińska zebrało się zaledwie kilkadziesiąt osób.

Choć według exit polls, zorganizowanych z rządowym błogosławieństwem, Alaksandar Łukaszenka zdobył wczoraj piątą z rzędu kadencję z wynikiem 82,9 proc., a na kandydatkę umiarkowanej opozycji głosowało 4,3 proc., Taciana Karatkiewicz osiągnęła jeden ze stawianych sobie celów. Dzięki stonowanej retoryce działaczce kampanii Mów Prawdę! (HP!) udało się przejąć część elektoratu, który do tej pory na opozycję nigdy nie głosował. Ceną była etykietka zdrajców od bardziej zdecydowanie antyłukaszenkowskich kolegów. A stawką rozgrywki jest wejście do parlamentu w 2016 r.

Sondaży przy wejściu do komisji obwodowych nie przeprowadzała żadna niezależna instytucja. Obserwatorzy nie mają wątpliwości, że wyniki zostały z góry ustawione, m.in. ze względu na wyraźnie zawyżoną frekwencję w trwającym od poniedziałku głosowaniu przedterminowym. Zgodnie zresztą ze słowami szefa państwa, który 6 października określił, jakiego wyniku oczekuje.

– Jeśli prezydent jest silny, jak wy mnie zawsze popieraliście, w 80 proc., nikt nie ma wątpliwości. Cały naród za nim stoi, a to znaczy, że wyraża on jego interesy – tłumaczył Łukaszenka.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie