statystyki

Obcy: Wiele im zawdzięczamy

autor: Andrzej Wilk08.10.2015, 07:44

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Narastająca przedwyborcza fala ksenofobii niesie ze sobą stare i – wydawałoby się – od dawna skompromitowane hasła o zagrożeniu kultury i tożsamości narodowej przez przybywających do Polski cudzoziemców. Nasze doświadczenia historyczne świadczą o czymś odwrotnym.

Byliśmy odporni na germanizację i rusyfikację, a spolonizowani uczeni obcego pochodzenia pomagali nam poznać własny język i własną kulturę. Bogactwo i piękno języka polskiego – a także jego złożoność – uświadomił nam Samuel Bogumił Linde poprzez swój sześciotomowy słownik. Oskar Kolberg w wyniku swoich pięćdziesięcioletnich wędrówek po ziemiach polskich stworzył dzieło „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”, które stało się fundamentem wiedzy w zakresie polskiej folklorystyki i etnografii. Z kolei Aleksander Brueckner odkrył, skomentował i opublikował wiele dzieł składających się na literaturę staropolską. W petersburskim archiwum znalazł „Kazania świętokrzyskie”. Z rękopisów wydobył i udostępnił nam utwory wielu autorów, których znamy z podręczników.

Brueckner był uczonym o wielostronnych zainteresowaniach: filologiem slawistą, historykiem kultury, znawcą literatury polskiej i rosyjskiej. Literaturoznawca Wilhelm Feldman sądził, że Brueckner mógłby swą wiedzą obdzielić kilku profesorów berlińskich. Uczony ten – pisał Feldman – szedł „przebojem, po polsku”. Aleksander Brueckner pisał po polsku i po niemiecku. Ponieważ na przełomie XIX i XX wieku niemiecki był bramą, przez którą wypływała wszelka wiedza o Europie Środkowej i Wschodniej, Brueckner mógł skutecznie docierać do czytelników w wielu państwach zachodnich. A były to czasy, kiedy kultura polska była przez nacjonalistów w wielu krajach pomniejszana i lekceważona, a czasami i zwalczana.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • Nowy "faszyzm".(2015-10-08 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  Piękne przykłady polonizowania obcych podał autor - zgoda. Ale są i inne , jak obecne gwałty na kobietach i traktowanie kobiet jak machin do rodzenia prawie bez żadnych praw.. Ścinanie głów niewiernych. Są to również udokumentowane przez dziennikarzy wydarzenia i to nie takie rzadkie.

  A jak nazwać "mowę nienawiści" tych , którzy pod płaszczykiem ksenofobii, atakują polski patriotyzm i jedność narodową Polaków , jakby to była zbrodnia być prawdziwym Polakiem w czasach gdzie ginie prawdziwa etyka, morale i honor. Te słowa są dziś coraz częściej zakazywane w imię czego? Nowego ładu społecznego bez żadnych idei , a to oznacza wsadzanie za kraty tych wszystkich którzy się ze zdaniem takich "autorów" nie zgadzają.

  Czyli nowy "faszyzm" przykryty pięknymi hasłami o równości ludzi wszystkich ras.

  Odpowiedz
 • Mikey(2015-10-08 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  Bolszewicy jednak nie różnią się tak mocno od nazistów. Jedni i drudzy urabiają normalnych ludzi do swoich chorych ideologii. Ostatnio bezapelacyjnie królują ci pierwsi.

  Odpowiedz
 • KALIF(2015-10-08 08:56) Zgłoś naruszenie 00

  TO LEWACKIE ŚCIERWA ZROBIĄ WSZYSTKO BY ZNISZCZYĆ POLSKĘ I KATOLICYZM
  "politycy i media" "piorą mózgi Polaków". Dlatego "dziś powiedzieć, że się jest przeciw imigrantom, oznacza przypięcie łatki rasisty. I ludzie boją się mówić o tym otwarcie". "Oszustwem europejskiego życia politycznego i intelektualnego jest twierdzenie, że migranci nie stanowią zagrożenia. Większość z nich nie uciekła przed krwawą wojną czy prześladowaniami. Wszyscy jak mantrę powtarzają hasło mirażu integracji. Nie oszukujmy się, świat muzułmański nie przejawia żadnej intencji, aby się z nami integrować" "Nasza kultura tolerancji w połączeniu z naiwnością i hipokryzją znalazła się w ślepej uliczce. Zagraża naszemu życiu, obywatelskim swobodom, otwierając drogę ugrupowaniom fundamentalistów do tworzenia piątej kolumny na naszym świecie".

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-10-08 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  Bredzisz , Wilk .
  Mafii i agentury nie trzeba przekonywać - prymitywną propagandą . Od tego są przelewy .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie