statystyki

Wysoka Porta gra o wysoką stawkę

autor: Jakub Kapiszewski06.10.2015, 07:21; Aktualizacja: 06.10.2015, 08:28
Turcja

Zaangażowanie się Rosji w walki w Syrii skomplikowało sytuację w regionie.źródło: ShutterStock

Rola Ankary w rozwiązaniu konfliktu syryjskiego wzrosła jeszcze bardziej wraz z pojawieniem się na scenie Rosji. Kraj jest jednak sparaliżowany przez polityczny impas i wewnętrzny konflikt z Kurdami.

Zaangażowanie się Rosji w walki w Syrii skomplikowało sytuację w regionie. Moskwa chce przy pomocy interwencji osiągnąć jeden cel: mieć bezpośredni wpływ na kształt Bliskiego Wschodu po zakończeniu toczącej się od czterech lat wojny. Turcja przystąpiła do syryjskiego konfliktu ledwie w sierpniu, po zamachu bombowym przeprowadzonym przez Państwo Islamskie. Biorąc pod uwagę rozwój wydarzeń, zaangażowanie kraju musi być maksymalne. Chwilowo jednak polityków w Ankarze zajmują bardziej sprawy wewnętrzne.

Przede wszystkim Turcja czeka na wynik wyborów, które zostały zarządzone na 1 listopada. Rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) liczy, że uda jej się odzyskać utraconą w czerwcowych wyborach większość parlamentarną, co doprowadziło do impasu politycznego. Owszem, AKP wciąż cieszy się 40-proc. poparciem, co jest wynikiem, którego pozazdrościłaby jej niejedna europejska partia. Problem polega jednak na tym, że nie różni się ono znacząco od odsetka głosów, jaki ugrupowanie zdobyło w trakcie czerwcowych wyborów (41 proc.). A to oznacza, że AKP wciąż może mieć kłopot ze zdobyciem większości bezwzględnej.

Zagrywka Kurdami


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie