Państwowa Komisja Wyborcza czeka już czas na ostatnie kilkanaście protokołów z Komisji Okręgowych by oficjalnie poinformować o wyniku referendum.

Z cząstkowych danych wynika, że frekwencja w referendum wyniosła 7,48%. Dostępne dane obejmują 33 z 51 okręgów. Jak poinformował sędzia Sylwester Marciniak, informacji nie ma z województwa świętokrzyskiego. Pozostałe komisje kończą pracę lub już zgłaszają zamiar wyjazdu do Warszawy.

Wiadomo już, że najwyższa frekwencja była w gminie Powidz w Wielkopolsce i wyniosła 14.5 procent, najniższa będzie prawdopodobnie w śląskim. W jednej z komisji obwodowych głosować nie przyszedł nikt - wynika z protokołów komisarz z Częstochowy.

Ci jednak, którzy głosowali opowiadali się za zmianami. Za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych głosowało 80 procent uprawnionych. Za rozstrzyganiem wątpliwości prawa podatkowego na korzyść podatnika nieco ponad 94 procent. Tymczasem za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii tylko 16 procent i nawet jeśli te dane się zmienią to już w niewielkim stopniu.