"Za zachęcające uważamy głosowanie dzisiaj rano w greckim parlamencie. Jesteśmy przekonani, że uzyskanie pozytywnego wyniku jest jak najbardziej możliwe dzisiaj" podczas spotkania eurogrupy, planowanego na popołudnie w Brukseli - oświadczyła rzeczniczka KE.

19 ministrów finansów strefy euro spotyka się o godz. 15 w Brukseli, aby ostatecznie zdecydować o uruchomieniu trzeciego pakietu pomocowego dla Aten.

Po całonocnej sesji parlament Grecji zaaprobował w piątek trzeci pakiet dla kraju. Było to możliwe dzięki głosom opozycji, w sytuacji gdy w rządzącej lewicowej Syrizie zarysował się opór wobec nowych oszczędności. Za ustawą o planie pomocowym zagłosowało 222 deputowanych, 64 było przeciwnych, a 11 wstrzymało się od głosu w 300-osobowym parlamencie.

Według źródeł unijnych, na które powołuje się agencja AFP, greccy deputowani przyjęli listę priorytetowych działań, wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli, jako warunek przekazania pierwszej transzy pomocy w wysokości 23-27 mld euro.

Władze Grecji oraz negocjatorzy instytucji reprezentujących jej wierzycieli zakończyli we wtorek negocjacje nad projektem memorandum w sprawie warunków nowego trzyletniego pakietu pomocy. Dokument wyznacza cele fiskalne, jakie musi spełnić Grecja, a także wylicza reformy, do których zobowiązały się władze tego kraju. Uruchomienie wsparcia wymagać będzie jeszcze zgody parlamentów niektórych państw eurolandu, w tym sceptycznych Niemiec, które domagają się większych gwarancji od rządu Aleksisa Ciprasa.

W czwartek zielone światło dała Finlandia tradycyjne należąca do krajów prezentujących twardą postawę wobec Aten.

Jeżeli nowy program pomocy nie zostanie politycznie zatwierdzony, to Grecja może potrzebować nowej pożyczki pomostowej od UE.