statystyki

Nic na własność

autor: Anna Wittenberg07.08.2015, 07:41; Aktualizacja: 07.08.2015, 08:46
wymiana

Moda na współdzielenie ma szansę rozwinąć się przede wszystkim w większych ośrodkachźródło: ShutterStock

Czy naprawdę da się żyć bez pieniędzy w świecie, w którym wszystko jest na sprzedaż?

W rodzinie krąży taka historia: kiedy moja ciotka jechała z dolnośląskiego Dzierżoniowa do Wrocławia odbierać nagrodę za sukcesy w nauczaniu, na gwałt potrzebowała eleganckiej garsonki. Z nauczycielskiej pensji łatwo się ubrać nie było, więc pożyczyła piękny kostium z szafy babci. Oddała odprasowany i wyczyszczony, ale babcia i tak zorientowała się, że ubranie było ruszane. Kilka dni później spakowane w szary papier trafiło do ciotki. „Żeby mi sąsiedzi nie mówili, że jesteśmy dziadówy i musisz od matki ubrania pożyczać” – miała skomentować.

W czasach, kiedy nie było niczego, babcia wymian nie akceptowała. W wojennym pokoleniu posiadanie było oznaką statusu, sposobem na budowanie prestiżu. Dziś, kiedy wszystko jest na wyciągnięcie ręki, przybywa tych, dla których samo posiadanie jest zbyt drogie lub po prostu bezsensowne. Niezbędne natomiast jest poruszanie się, noszenie, używanie, jedzenie.

Alternatywna waluta

Klara Kopcińska dużo czasu spędza przy maszynie do szycia. Kilka godzin swojej pracy udało jej się niedawno wymienić na masaż. Wszystko dzięki grupie, którą trzy lata temu założyła na Facebooku. „Wymień się w Warszawie – rzeczy, usługi, informacje” ma dziś już prawie 10 tys. członków.

– Każdy z nas ma mnóstwo zbędnych rzeczy, które dla innych okazują się szalenie przydatne. Lepiej je oddać lub wymienić na inne, niż wyrzucać – uważa założycielka grupy. Wtórny obrót przedmiotami to jednak dopiero początek. W grupie można wymieniać także drobne przysługi i wiedzę. – Niektórzy biorą za to pieniądze, inni po prostu oczekują wymiany – mówi. Ten mechanizm sprawdził się choćby w przypadku jej syna, który korepetycje z matematyki wymienił na pomoc przy remoncie mieszkania.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie