120 odważnych dzieci, 20 grup artystycznych z 17 krajów. Rusza 6. edycja Brave Kids. W tym roku twarzą projektu jest dziewczynka z rdzennego amazońskiego plemienia Kayapo

Fotografia dziewczynki z plemienia Kayapo, z tradycyjną fryzurą i malunkiem na ciele, została zrobiona podczas wyprawy medycznej „Expedicionarios da Saude" (Brazyliska Wyprawa Medyczna) w społeczności Kikretum w Sao Felix, w północnej Brazylii.

– W oczach dziewczynki ze zdjęcia widać radość i ciekawość świata. To samo wyczytamy w spojrzeniu odważnych dzieci z różnych kultur i kontynentów, mimo trudnych warunków pełnych energii i twórczej pasji. Dlatego twarz tej dziewczynki jest doskonałym symbolem Brave Kids – mówi Justyna Warecka, producent wykonawczy projektu Brave Kids.

Indianie Kayapo, rdzenni mieszkańcy Amazonii, dopiero od lat 60. XX w. są w kontakcie ze światem zachodnim. Kultywują tradycje i żyją w pełnej symbiozie z naturą. Stali się symbolem ochrony amazońskich lasów deszczowych. – Amazonia to ich świat, zagrożony tak samo, jak kultura Kayapo. Ich sytuacja pokazuje, że powinniśmy chronić różnorodność świata – dodaje Justyna Warecka.

20 grup i 120 historii

W 6. edycji projektu weźmie udział 20 grup z 17 krajów. W sumie przyjedzie do Polski 120 młodych artystów. Dlaczego o Brave Kids mówi się, że to najodważniejsze dzieci świata? Często pochodzą z miejsc dotkniętych rozmaitymi problemami społecznymi i borykają się z trudną sytuacją materialną.

– To niezwykłe dzieci. Mimo przeciwności rozwijają swoje talenty i odważnie kultywują tradycje. Każdy mały artysta ma swoją, niepowtarzalną historię – mówi Justyna Warecka.

Brave Kids to projekt edukacyjny. Umożliwia spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata. W czasie pobytu w Polsce dzieci uczestniczą w warsztatach i spotkaniach, a także przygotowują niepowtarzalne, widowiskowe spektakle, w których łączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji.

Ugość dzieci świata

W czasie trwania projektu dzieci przez dwa tygodnie mieszkają w polskich domach. Rodziny, które gościły Brave Kids podczas poprzednich edycji, podkreślają często, że takich doświadczeń nie daje żadna podróż. – Dzięki tym dzieciom poszerzamy swoje horyzonty. To niezapomniana przygoda także dla naszych dzieci. Uczy tolerancji
i otwartości na świat. Dlatego z perspektywy uczestnika zachęcam wszystkie odważne rodziny do włączenia się w to niezwykłe przedsięwzięcie – mówi Laryssa Kowalczyk z Wrocławia, której rodzina dwa lata temu gościła chłopców z Indii, a rok temu dziewczynki z Indonezji.

W 2015 roku Brave Kids potrwa od 17 czerwca do 12 lipca. Projekt odbędzie się równolegle we Wrocławiu, w Warszawie, Wałbrzychu, Puszczykowie koło Poznania oraz w Przemyślu, a dwutygodniowa część wspólna odbędzie się w Zagórzu Śląskim. We wszystkich miastach rozpoczęła się już rekrutacja rodzin, które chciałyby gościć najodważniejsze dzieci świata.