Platforma Obywatelska odniosła zwycięstwo w największych miastach - wynika z danych podawanych przez Miejskie Komisje Wyborcze. W drugiej turze wyborów politycy partii rządzącej oraz ci popierani przez PO w większości utrzymali stanowiska prezydentów. Stało się tak między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Białymstoku.

PiS zwyciężało głównie w miastach na wschodzie Polski, jednak utraciło Elbląg i Radom, gdzie do tej pory miało swoich włodarzy.

W Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz uzyskała 58,64 procent poparcia i pokonała Jacka Sasina, który zdobył 41,36 procent głosów. Na obecną prezydent głosowało 342 857 warszawiaków, zaś jej kontrkandydata poparło 241 790 wyborców. Hanna Gronkiewicz-Waltz została wybrana na trzecią kadencję z rzędu. Jednak tym razem o wyniku zadecydowano w II turze.

W Krakowie zwyciężył dotychczasowy prezydent Jacek Majchrowski. Bezpartyjny polityk uzyskał 58,77 procent głosów. Na popieranego przez PiS Marka Lasotę zagłosowało 41,23 procent wyborców. Będzie to czwarta kadencja Jacka Majchrowskiego na stanowisku prezydenta Krakowa.

Bez zmian także w Gdańsku. Tam na piątą kadencję prezydencką został wybrany Paweł Adamowicz z PO. Poparło go w drugiej turze 61,25 procent wyborców. Jego rywal - Andrzej Jaworski z PiS zdobył 38,75 procent poparcia.

Najwyższe poparcie w drugiej turze wyborów na prezydentów dużych miast uzyskał w Katowicach Marcin Krupa. Namaszczony przez ustępującego prezydenta Piotra Uszoka, dotychczasowy wiceprezydent zwyciężył z poparciem 71,31 procent. Jego kontrkandydat - Andrzej Sośnierz z PiS uzyskał 28,69 procent głosów.

We Wrocławiu kolejna kadencja dla Rafała Dutkiewicza. Urzędujący od 2002 roku prezydent, w tych wyborach popierany przez PO, zdobył 54,72 procent głosów. Na Mirosławę Stachowiak- Różecką z PiS zagłosowało 45,28 procent wrocławian biorących udział w głosowaniu. Wynik Dutkiewicza jest o wiele niższy niż jego poprzednie wyborcze zwycięstwa, które odnosił w 2006 i 2010 roku w pierwszych turach.

Bohater ratuszowej seksafery Czesław Małkowski ponownie przegrał wybory prezydenckie w Olsztynie, ale bardzo małą różnicą głosów. W stolicy Warmii i Mazur II turę wyborów prezydenckich różnicą 500 głosów wygrał urzędujący prezydent Piotr Grzymowicz.

Zmiana władzy w Poznaniu - po 16 latach na fotelu prezydenta ze stanowiska odchodzi Ryszard Grobelny. Rządzący do tej pory stolicą Wielkopolski przegrał z kandydatem PO Jackiem Jaśkowiakiem, który zdobył 59,1 procent głosów.

Popierany przez PO Tadeusz Truskolaski nadal będzie prezydentem Białegostoku. W drugiej turze pokonał Jana Dobrzyńskiego z PiS. Urzędujący prezydent otrzymał ponad 63 procent głosów.

Bezpartyjny Piotr Krzystek został prezydentem Szczecina, zdobywając 71,9 procent głosów. Jego kontrkandydatka niezależna radna Małgorzata Jacyna-Witt uzyskała 28,07 procent poparcia.

W Bydgoszczy na drugą kadencję został wybrany Rafał Bruski z PO, którzy otrzymał 57,11 procent głosów. Jego kontrkandydata, byłego prezydenta miasta, Konstantego Dombrowicza poparło 42,89 procent bydgoszczan.

Dużo zmian na samorządowej mapie Opolszczyzny. Druga tura wyborów przyniosła jeszcze więcej niespodzianek niż pierwsza. Opolem będzie rządził Arkadiusz Wiśniewski, obywatelski kandydat kierujący stowarzyszeniem Opole na Tak. W innym duży mieście tego regionu - Nysie - burmistrzem został dotychczasowy dyrektor powiatowego urzędu pracy Kordian Kolbiarz z Forum Samorządowego 2002.

Platforma Obywatelska wygrała z Prawem i Sprawiedliwością rywalizację o prezydenturę Tarnowa. Miastem będzie rządził dotychczasowy wicemarszałek małopolski Roman Ciepiela. O dwa punkty procentowe, czyli około 700 głosów, pokonał Kazimierza Koporowskiego z PiS.

PiS stracił też Elbląg, uzyskany rok temu po referendum odwołującym poprzednie władze. Witold Wróblewski z PSL pokonał Jerzego Wilka z PiS.

Platforma Obywatelska zdetronizowała PiS także w Radomiu. Radosław Witkowski zastąpi na stanowisku prezydenta miasta Andrzeja Kosztowniaka, który sprawował ten urząd od ośmiu lat.

Czesław Renkiewicz pozostanie prezydentem Suwałk. Według oficjalnych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej, oddało na niego głos 11505 osób. To ponad 63 procent głosujących.

Wojciech Kudelski z PiS wygrał drugą turę wyborów samorządowych w Siedlcach. Na dotychczasowego prezydenta zagłosowało 12 865 osób czyli 54,9 procent uczestników niedzielnego głosowania. Kandydat komitetu Bezpartyjne Siedlce Andrzej Sitnik otrzymał 10 584 głosy, czyli 45,1 procent.

Kandydaci PiS utrzymali władzę w Siedlcach i Ostrołęce, ale zdobyli ją między innymi w Białej Podlaskiej, Zamościu i Łomży. PiS wygrało wybory bezpośrednie także w wielu miastach powiatowych tej części kraju.

Ogromne emocje towarzyszyły wyborom w Zamościu, gdzie Andrzej Wnuk z PiS otrzymał zaledwie 133 głosy więcej niż dotychczasowy prezydent Marcin Zamoyski. Zwycięzcę poparło 50,3 procent wyborców.