Rząd Ewy Kopacz zaprzysiężony. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim przysięgę złożyła nowa premier oraz wszyscy członkowie jej gabinetu.

Janusz Piechociński nadal będzie sprawował funkcję wicepremiera i ministra gospodarki. Ministrem obrony, od dziś także w randze wicepremiera, pozostał Tomasz Siemoniak. Bartosz Arłukowicz będzie nadal szefem resortu zdrowia, Andrzej Biernat utrzymał funkcję ministra sportu i turystyki, Maciej Grabowski będzie kontynuował pracę na stanowisku ministra środowiska. Joanna Kluzik-Rostkowska pozostaje na stanowisku ministra edukacji narodowej, a ministrem szkolnictwa wyższego i nauki będzie nadal Lena Kolarska-Bobińska. Stanowisko ministra pracy i polityki społecznej utrzymał Władysław Kosiniak-Kamysz, z kolei ministrem kultury i dziedzictwa narodowego pozostaje Małgorzata Omilanowska, a ministrem finansów - Mateusz Szczurek. Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadal będzie Marek Sawicki. Jacek Cichocki pozostaje ministrem - członkiem Rady Ministrów.

Nowymi ministrami zostali: Cezary Grabarczyk (resort sprawiedliwości), Andrzej Halicki (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji), Maria Wasiak (resort infrastruktury i rozwoju), Teresa Piotrowska (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) oraz Grzegorz Schetyna (Ministerstwo Spraw Zagranicznych).

Prezydent Komorowski życzył nowym członkom rządu odwagi i rozwagi w podejmowaniu wyzwań. Podkreślił, że najbliższy rok wymaga koncentracji na sprawach strategicznych dla państwa. Dodał, że do wielkich zadań, nie tylko tego rządu, należy dyskusja i ewentualnie decyzja w sprawie członkostwa w strefie euro. Nawiązując do wczorajszej wygranej polskiej drużyny w Mistrzostwach Świata w piłce siatkowej, prezydent zauważył, że gra zespołowa jest wielką umiejętnością. Wyraził nadzieję, że nowy rząd będzie potrafił grać w zespole.
Dziękując prezydentowi za życzenia, nowa szefowa rządu zapewniła, że jej gabinet będzie dobry i pracowity. Podkreśliła, że codziennie będzie egzekwować od siebie i swoich ministrów zaangażowanie i skuteczność w działaniu. Zaznaczyła, że funkcja premiera jest wielkim wyzwaniem, wymagającym w tych niespokojnych czasach odwagi i rozwagi. "Moim zadaniem będzie rozwiązywanie problemów i pokorna służba Polsce oraz zapewnienie bezpieczeństwa w każdym polskim domu" - podkreśliła.
Nowa premier dodała, że w kwestiach strategicznych będzie liczyła na poparcie opozycji. Polacy chcą współpracy, a nie kłótni-podkreśliła.

Ewę Kopacz w kancelarii szefa rady ministrów przywitał były już premier Donald Tusk.

Przed zaprzysiężeniem Ewa Kopacz złożyła rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Do czasu wyboru nowego marszałka funkcję będzie pełnił najstarszy z wicemarszałków, czyli Jerzy Wenderlich z SLD. W środę o godz. 13.00 ma rozpocząć się punkt posiedzenia sejmu, dotyczący wyboru nowego marszałka Izby.

Kandydatury na funkcje marszałka i wicemarszałka Sejmu (po Cezarym Grabarczyku, który obejmuje resort sprawiedliwości) kluby mogą zgłaszać do jutra do godz. 21.00. Kandydatem koalicji PO-PSL ma być Radosław Sikorski.