Prezydent przyjmie dziś dymisję rządu. Donald Tusk to najdłużej sprawujący swoją funkcję premier po 1989 roku. Dziś mija dokładnie 2491 dni od momentu objęcia przez niego stanowiska szefa rządu w 2007 roku. Prezentujemy kluczowe liczby, porównania, najważniejsze i najtrudniejsze reformy oraz ciekawostki z ostatnich 7 lat - podaje CIR

5 NAJWAŻNIEJSZYCH SUKCESÓW RZĄDU

· Wprowadzenie pakietu rozwiązań na rzecz rodziny

Roczne urlopy rodzicielskie, darmowy podręcznik, Karta Dużej Rodziny, program dofinansowania in vitro, wprowadzenie do ustawy zakazu bicia dzieci, zwiększenie dofinansowania do budowy żłobków, zmniejszenie opłat za przedszkola.

· Skok infrastrukturalny

Ponad 1800 km autostrad i dróg ekspresowych oddanych do użytku od listopada 2007 r. Budowa ponad 2600 Orlików. Modernizacja 89 dworców i 5,4 tys. km torów kolejowych. Modernizacja 10 lotnisk. 90 wybudowanych lub zmodernizowanych komend od 2013 roku. Budowa 12,6 tys. km sieci szerokopasmowego internetu. Modernizacja 2000 ośrodków naukowych. Udane przygotowanie i organizacja EURO 2012.

· Silna Polska w UE

Jerzy Buzek przewodnicz±cym Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012. Sukces merytoryczny i organizacyjny polskiej prezydencji w UE w 2011 roku. Wynegocjowanie 300 mld z budżetu UE w 2013 roku. Polski premier wybrany szefem Rady Europejskiej w 2014 roku.

· Utrzymanie wzrostu gospodarczego w Polsce

Polska z wynikiem 20,1% znajduje się na pierwszym miejscu w UE pod względem wielkości skumulowanego PKB w latach 2008-2013. Dla porównania druga w zestawieniu Słowacja odnotowała skumulowany wzrost na poziomie 11,1%, przy średniej unijnej na poziomie -0,9%. Wzrost PKB za II kwartał 2014 r. wyniósł 3,3%.

· Inwestycje w bezpieczeństwo Polski: polską armię i energetykę

Zniesienie poboru do wojska od 2009 roku i postawienie na rozwój armii zawodowej. Zwiększenie nakładów finansowych na armię (w 2013 r. ok. 5,913 mld zł, w porównaniu do 3,898 mld zł w 2006 roku) i zakup nowoczesnego sprzętu (m.in. Leopardy, Rosomaki). Zwiększyliśmy pojemność magazynów gazowych, powstaje blisko 1000 km nowych gazociągów. Kończymy budowę terminala LNG w Świnoujściu. Rozpoczęli¶my budowę elektrowni w Opolu - największej inwestycji przemysłowej w wolnej Polsce, która będzie dostarczać prąd do 2 mln gospodarstw domowych.

5 NAJTRUDNIEJSZYCH REFORM RZĄDU

· Wydłużenie wieku emerytalnego

Od 2013 r. stopniowo zrównywany jest i podwyższany wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Docelowo będziemy pracować do 67. roku życia. Reforma była potrzebna ze względów demograficznych - w latach 2010-2040 liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 4,9 mln. Brak reformy groziłby zachwianiem bezpieczeństwa emerytalnego Polaków.

· Reforma OFE

Rz±d przyj±ł zmiany, w ramach których zlikwidowano część obligacyjną OFE i wprowadzono dobrowolność, je¶li chodzi o dalsze przekazywania przyszłych składek do OFE. Dzięki reformie udało się zapewnić zarówno bezpieczeństwo finansów publicznych, jak i przyszłych emerytur.

· Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków

Dla rocznika dzieci urodzonych w 2008 r. proces ten miał charakter etapowy. Od września 2014 r. do pierwszej klasy obowiązkowo poszły dzieci, które urodziły się do końca czerwca 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika, czyli te które przyszły na ¶wiat w drugiej połowie 2008 r., zostaną objęte obowiązkiem szkolnym dopiero od 2015 r. Od 2015 roku wszystkie sześciolatki będą obowiązkowo rozpoczynały naukę w szkołach. Wcześniejsze rozpoczęcie edukacji to wykorzystanie najlepszego okresu w rozwoju dziecka. To szansa na jego szybszy rozwój, zwiększanie samodzielności i odkrywanie talentów.

· Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

Rozdzielenie urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, wzmocnienie apolityczności prokuratury i niezależności prokuratorów w konkretnych sprawach, a także zwiększenie roli samorządu zawodowego prokuratorów – to główne założenia nowelizacji ustawy o prokuraturze, obowi±zuj±cej od 31 marca 2010 roku. Reforma zapewniła apolityczność prokuratury.

· Reformy w służbie zdrowia

Wprowadzenie od stycznia 2012 roku ustawy refundacyjnej, której celem było ograniczenie nadużyć finansowych przy refundacji leków. Uruchomienie od stycznia 2013 r. systemu eWUŚ, dzięki któremu przy rejestracji do lekarza wystarczy mieć ze sob± dowód tożsamości i PESEL, zamiast dokumentów poświadczających opłacenie składek (tzw. RMUA). Od 1 stycznia 2015 roku zaczną obowiązywać pakiety: onkologiczne – pacjenci onkologiczni będą leczeni bez limitów i w krótkim terminie; kolejkowe – zwiększy się liczba badań, które będzie mógł zlecić lekarz rodzinny, a pacjenci uzyskaj± łatwiejszy dostęp do specjalistów.