statystyki

Ludowcy potargują u prezydenta

autor: Grzegorz Osiecki08.09.2014, 07:00; Aktualizacja: 08.09.2014, 07:30
Janusz Piechociński. Fot. PAP/Michał Walczak

Janusz Piechociński. Fot. PAP/Michał Walczakźródło: PAP
autor zdjęcia: Michał Walczak

Zamierzają wykorzystać wymianę premiera do wzmocnienia obsadzonych przez siebie resortów i przeforsowania przepisów ważnych dla elektoratu PSL

Prezydent Bronisław Komorowski zaczyna konsultacje w sprawie utworzenia nowego rządu od PSL. Dziś ma się spotkać z Januszem Piechocińskim. Politycy PSL nie są entuzjastami kandydatury Ewy Kopacz, ale podchodzą do wymiany premiera bardzo pragmatycznie. – Nie będziemy wymieniać naszych ministrów – usłyszeliśmy od czołowych ludowców. Mają do załatwienia dwa pakiety spraw. Pierwszy to większe wpływy w rządzie, drugi to postulaty koalicyjne.

Piechociński chciałby powiększyć zakres władzy własnego ministerstwa. Liczy, że pod skrzydła gospodarki trafią: turystyka z resortu sportu oraz cyfryzacja z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Szef ludowców postuluje także likwidację resortu skarbu – za to powołany zostałby resort energii i środowiska – a część kompetencji likwidowanego ministerstwa także trafiłaby do resortu gospodarki. Oznaczałoby to z kolei likwidację jeszcze dwóch resortów: sportu, który wróciłby jak niegdyś do MEN, a także MAiC, z którego działy administracji z powrotem trafiłyby do MSW.

Te pomysły nie budzą entuzjazmu w Platformie, ale część z nich może wejść w życie, ponieważ PO sama przymierza się do zmian. Niewykluczony jest podział resortu Elżbiety Bieńkowskiej na dwa: rozwoju regionalnego oraz transportu i infrastruktury. Choć sprzeciwia się temu dotychczasowa minister, to zmiany mogą być ceną za zapewnienie spokoju w koalicji po wymianie premiera. – Do rządu mógłby wejść Grzegorz Schetyna i wybrać sobie któryś z nich – twierdzi jeden z ważnych polityków PO.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Minister Sawicki...(2014-09-08 08:06) Zgłoś naruszenie 00

    ...powiedział w porannym Info, że "MY jako Polska dokonaliśmy jako jedyni wzrostu dodatniego"...no to pogratulować panowi ministrowi dobrego spełnienia misji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie