Jutro rozpoczynają się uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Przed południem (o godz. 10.30) na Żoliborzu przy kamieniu poświęconym "Żołnierzom Żywiciela" zostaną złożone wieńce i kwiaty.

W środę w Muzeum Powstania Warszawskiego spotkają się wszyscy powstańcy, którzy przyjechali na obchody rocznicowe. Podczas tej uroczystości (pocz. o godz. 11.00) prezydent Bronisław Komorowski wręczy ordery i odznaczenia. Natomiast wieczorem (o godz. 18.00) na dziedzińcu stołecznego ratusza, na Placu Bankowym władze stolicy powitają wszystkich kombatantów, zaplanowano także spektakl "Młoda Warszawa - życie codzienne walczącej stolicy".

W przeddzień rocznicy czyli 31 lipca, wieczorem (o godz. 18.00) rozpoczną się uroczystości na Placu Krasińskich. Najpierw przy pomniku Powstania Warszawskiego zostanie odprawiona msza święta, a potem odbędzie się apel poległych, na zakończenie będzie można obejrzeć widowisko w reżyserii Jerzego Bielunasa "Śpiew Murów". Wcześniej w południe na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta sesja rady miasta.

Główne uroczystości 70 rocznicy powstania odbędą się w piątek 1 sierpnia, przed pomnikiem Gloria Victis na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Nie zaplanowano tam żadnych przemówień, ale gdy o 17.00 zawyją syreny zgromadzeni minutą ciszy oddadzą hołd powstańcom, a potem zostaną złożone wieńce i kwiaty przed pomnikiem. Przez cały dzień w różnych częściach miasta, będą odbywały się ceremonie składania kwiatów, wszystko w asyście wojskowej. Tak będzie między innymi przy grobie generała Antoniego Chruściela "Montera", przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a także na cmentarzu powstańców na Woli przed pomnikiem Polegli - Niepokonani. O godzinie 10.00 uroczystości odbędą się na Mokotowie przed pomnikiem "Mokotów Walczący-1944", ostatnim akcentem 1 sierpnia będzie zapalenia ogniska pamięci na Kopcu Powstania warszawskiego.

Do Warszawy na uroczystości 70 rocznicy powstania przyjadą uczestnicy walk z opiekunami w sumie 674 osoby. Z całej Polski będzie 191 kombatantów i 164 opiekunów, z zagranicy 178 weteranów 141 opiekunów.