statystyki

Pokolenie z syndromem rozwodowym: Rozpada się co trzecie małżeństwo

autor: Janusz K. Kowalski16.07.2014, 08:00
rodzice-dziecko-kłótnia

rodzice, dziecko, kłótniaźródło: ShutterStock

W Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Efekt jest taki, że już co ósme małoletnie dziecko doświadczyło rozstania się jego rodziców

W ostatnich siedemnastu latach blisko 900 tys. dzieci przed 18 rokiem życia doświadczyło rozwodu swoich rodziców – wynika z danych GUS. Czyli co ósme z nich przeżyło rozpad rodziny – wynika z szacunków DGP. Trzy najważniejsze przyczyny rozwodów to: niedochowanie wierności małżeńskiej, alkoholizm partnera i niezgodność charakterów.

Dzieci ze związków, które się rozpadły, reprodukują zachowania rodziców. Są bardziej skłonne do rozwodów – twierdzi demograf dr Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. – Dzieci, które przeżyły rozbicie małżeństwa rodziców, są po osiągnięciu odpowiedniego wieku bardziej ostrożne przy podejmowaniu zobowiązań matrymonialnych. Można oczekiwać, że częściej będą żyły w związkach partnerskich – dodaje Szukalski.

Jego opinię potwierdza demograf z SGH profesor Irena Kotowska. – Z naszych badań wynika, że osoby, które mają za sobą rozwód rodziców, mniej chętnie zawierają małżeństwa – komentuje.

Według psycholog dr Aleksandry Piotrowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego dzieci z rozbitych rodzin ponoszą wysokie koszty jeszcze przed momentem rozwodu rodziców. Między innymi doświadczają długotrwałego stresu, który daje efekt podobny do zespołu stresu pourazowego.

– Natomiast po rozstaniu rodziców dziecko ma zaniżoną samoocenę i niezaspokojone poczucie bezpieczeństwa – tłumaczy Aleksandra Piotrowska. – Rodzi się w nim przeświadczenie, że nie ma na świecie niczego trwałego – przekonuje psycholog.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (7)

 • Michał(2014-07-16 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  A podobno taki katolicki kraj. Taki piękny. Szkoda.

  Odpowiedz
 • nk(2014-07-16 09:35) Zgłoś naruszenie 00

  No właśnie, gdyby to był autentyczny katolicyzm, to dzieci nie musiałyby tak cierpieć.

  Odpowiedz
 • Jaki syndrom ?(2014-07-16 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  To wychowanie i powszechne rozpasanie.

  Odpowiedz
 • Idalia(2014-07-16 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  i te dzieci po rozwodach "lgną do drugiego człowieka" i sprowadzaja go na manowce... a cżłek ten, cóż grzeszny jak każdy ulega pokusom. Dlatego nie wolno potępiać go ani piętnować. trzeba zrozumieć i wybaczyć.

  Odpowiedz
 • cde(2014-07-16 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  Freud ,,pisał że sex zaburza normalne rozumowanie a , jedno z młodych musi zaraz P.O...ślubie wyjechac z kraju za chlebem ...a..nie podają ,jaki status materialny maja ci co sie najczęściej rozwodzą a,a,a,,,jest temu winna ,,BIEDA ,,;:Na Zielonej Wyspie::

  Odpowiedz
 • cde(2014-07-16 20:00) Zgłoś naruszenie 00

  te rozwody to wśrod najbiedniejszych P.O..prostu z Biedy ...na Zielonej Wyspie wystarczy sprawdzić status materialny tych co sie rozwodzaąą

  Odpowiedz
 • Wolfram(2014-07-17 06:53) Zgłoś naruszenie 00

  Michałku katolicy się nie rozwodzą a tezę, że kraj jest katolicki i wyznaniowy to głoszą przeciwnicy wiary i tylko wtedy kiedy jest im to wygodne aby krytykować do woli. To, że ktoś ubiera choinkę w święta albo pójdzie i zrobi sobie fotki w kościele nie oznacza, że ma coś wspólnego z wiarą. Katolików w Polsce jest nie więcej niż 35 - 40 %, może to kiedyś był katolicki kraj ale to już przeszłość. Nk - to katolicyzym jest winny rozwodów? Bo jest nie autentyczny? A co to znaczy? Od kiedy samo mieszkanie w Chinach czyni Chińczykiem?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie