Niespełna dwie piąte Polaków (37%) deklaruje zamiar wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jeszcze mniej, bo jedna trzecia (33%), jak wynika z kwietniowego sondażu CBOS, jest zainteresowana eurowyborami. Najbardziej zdecydowane głosować są osoby z wyższym wykształceniem, z wysokimi dochodami, mieszkańcy dużych miast, powyżej 55 roku życia.

Ostatni sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej potwierdza ponowny wzrost, po okresie narastania sceptycyzmu wobec europejskiej integracji, poparcia dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Obecnie do zwolenników przynależności naszego kraju do Wspólnoty zalicza się 86% badanych, a do jej przeciwników - co jedenasty respondent.

Z badania wynika, że zainteresowanie wyborami do europarlamentu, podobnie jak zainteresowanie polityką w ogóle, różnicuje przede wszystkim poziom wykształcenia. Wśród osób z wykształceniem podstawowym kampanią wyborczą i nadchodzącym głosowaniem interesuje się tylko 27%, natomiast w grupie ankietowanych z wykształceniem wyższym podobne deklaracje składa prawie połowa badanych (47%). Wybory do PE są także bardziej zajmujące dla osób o sprecyzowanych poglądach politycznych, przede wszystkim prawicowych (48%), a w nieco mniejszym stopniu lewicowych (39%). Jeszcze mniejsze zainteresowanie wzbudzają one wśród wyborców z politycznego centrum (32%). Jak czytamy, wyraźnie większe zainteresowanie nadchodzącymi wyborami do PE deklarują osoby często - częściej niż raz w tygodniu - uczestniczące w praktykach religijnych (57%).

Nieco częściej zainteresowani wyborami do PE są mężczyźni niż kobiety. Zainteresowanie to idzie w parze z wysokimi dochodami oraz poczuciem zadowolenia ze swojego statusu materialnego. Wśród badanych osiągających najwyższe dochody, wyborami do PE interesuje się ponad połowa (52%). W gronie ponadprzeciętnie zainteresowanych wyborami do PE są także mieszkańcy największych miast, liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców oraz osoby starsze - powyżej 55 roku życia. Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (287) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-9 kwietnia 2014 roku na grupie 1028 dorosłych Polaków.