Fundacja Pro-Test otrzymała od Głównej Inspekcji Sanitarnej listę 646 przedsiębiorców, u których inspektorzy sanitarni stwierdzili posiadanie lub nabycie soli o przeznaczeniu przemysłowym, tzw. soli wypadowej. Znajdują się na niej piekarnie, kawiarnie, sklepy dużych sieci handlowych, hotele i szkoły.

GIS podała dane o przedsiębiorcach stosujących sól wypadową dopiero po drugim piśmie Fundacji Pro-Test. Wspomniana lista nie obejmuje jednak producentów m.in. wyrobów mięsnych, mleczarskich i przetwórstwa rybnego, których kontrola leży w kompetencji Głównego Inspektoratu Weterynarii. GIW nie ujawniło jednak tej listy, w związku z czym Fundacja Pro-Test skieruje przeciwko GIW sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

GIW podaje do publicznej wiadomości nazwy jedynie trzech przedsiębiorców, którzy dystrybuowali sól wypadową:

- Amasol Sp. z o.o. , Chełmiczki 45, 88-121 Chełmce, gm., Kruszwica

- PPHU Konsalt, Chełmiczki 45, 88-121 Chełmce

- ZPS Łojewski Sp. z o.o., ul. 23 Stycznia 2, 63-130 Książ Wlkp.

Główny Inspektor Sanitarny w piśmie skierowanym do Fundacji podkreśla, że wszyscy ci przedsiębiorcy kupowali sól oznakowaną jako spożywcza - zakup więc robili w dobrej wierze. Przedsiębiorcy w sytuacji, gdy powzięli informację, że potencjalnie mogli zakupić sól przemysłową (wypadową) podejmowali we własnym zakresie, w ramach kontroli wewnętrznej, działania polegające na wycofaniu zakupionej soli lub produktów z jej udziałem - czytamy w piśmie przesłanym przez GIS Fundacji Pro-Test.

GIS podkreśla, że stosowanie soli wypadowej nie ma ujemnego wpływu na zdrowie.

Lista 646 przedsiębiorców Głównego Inspektora Sanitarnego jest dostępna poniżej.

pdf icon Lista 646 przedsiębiorców, u których inspektorzy sanitarni stwierdzili posiadanie lub nabycie soli wypadowej
pobierz plik