Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zaprotestowało w liście otwartym do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka przeciw skróceniu południowej relacji z odtwarzania hejnału z wieży mariackiej przez I Program Polskiego Radia.

Jak podkreślono w liście, powtarzana cztery razy na cztery strony świata melodia, wraz z charakterystycznymi krokami wykonującego ją strażaka, stanowi integralną całość i była codziennie wysłuchiwana przez miliony rodaków, także tych, których los rzucił do odległych krajów.

"Nie przekonuje nas argument dyrektora Jedynki Kamila Dąbrowy o potrzebie przyspieszenia serwisu informacyjnego. Słuchacze są od wielu lat przyzwyczajeni, że rozpoczyna sie on po czterokrotnym odegraniu hejnału, który stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko Krakowa, ale całej Polski" - napisano w stanowisku podpisanym przez prezesa TMHiZK, prof. Jerzego Wyrozumskiego.

"Wyrażając opinię wielu krakowian, apelujemy o przywrócenie jednej z najpiękniejszych radiowych tradycji w Polsce, czyli transmitowania przez Jedynkę o godzinie 12 całego hejnału mariackiego" - głosi list.

Od soboty 22 września relacja z Krakowa w radiowej Jedynce została skrócona - zamiast tradycyjnych czterech wykonań hejnału jest tylko jedno. I Program Polskiego Radia transmituje hejnał z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie od 16 kwietnia 1927 r. codziennie w samo południe.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o zagranym w Krakowie hejnale pochodzą z 1392 r. Hejnał rozbrzmiewa na cztery strony świata, co godzinę. Pierwszy raz, na południe - w stronę Wawelu, dla króla. Drugi raz, na zachód - w stronę magistratu, dla burmistrza. Trzeci raz, na północ - w stronę Barbakanu, dla przybywających do miasta gości. Czwarty raz, na wschód - w kierunku Małego Rynku, dla komendanta straży pożarnej.

Hejnalistami jest siedmiu zawodowych strażaków. Służba każdego z nich trwa 24 godziny. Trębacz, aby wejść na wieżę, musi pokonać 239 schodów.