statystyki

Zieloni pożerają socjaldemokrację. SPD traci elektorat

autor: Artur Ciechanowicz22.11.2020, 12:00; Aktualizacja: 22.11.2020, 12:48
Jeśli wierzyć sondażom, to po najbliższych wyborach do Bundestagu, które mają się odbyć jesienią 2021 r., Zieloni staną się drugą siłą w parlamencie

Jeśli wierzyć sondażom, to po najbliższych wyborach do Bundestagu, które mają się odbyć jesienią 2021 r., Zieloni staną się drugą siłą w parlamencieźródło: ShutterStock

Człowiekiem, który najbardziej przyczynił się do obecnego upadku SPD, był kanclerz Gerhard Schroeder.

J e ś li wierzyć sondażom, to po najbliższych wyborach do Bundestagu, które mają się odbyć jesienią 2021 r., Zieloni staną się drugą siłą w parlamencie (obecnie są najmniejszym klubem). I najprawdopodobniej zdecydują się na współtworzenie rządu z chadekami.

Najstarsze i wciąż największe pod względem liczby członków ugrupowanie za naszą zachodnią granicą – SPD – traci elektorat. Właśnie na rzecz Zielonych.

Atak z trzech stron

W wyborach do Bundestagu w 2017 r. na poparcie Zielonych zdecydowało się 380 tys. dotychczasowych zwolenników SPD. W kosmopolitycznym Hamburgu, choć socjaldemokracja po regionalnych wyborach z 2020 r. wciąż pozostaje tam najsilniejszą partią i nadal rządzi tym miastem na prawach landu, to straciła w nim na rzecz Zielonych 27 tys. głosów.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie