statystyki

Nowy JPK_VAT. Jak wykazać ulgę na złe długi w JPK_V7

autor: Radosław Kowalski16.11.2020, 08:22; Aktualizacja: 17.11.2020, 14:29
Nowy JPK VAT

Chociaż w art. 89b ustawy o VAT nie został zapisany obowiązek prezentacji rozliczenia ulgi na złe długi przez dłużnika, to i on musi odpowiednio ją wykazaćźródło: GazetaPrawna.pl

W związku z wprowadzeniem nowej struktury jednolitego pliku kontrolnego zmienia się też sposób, w jaki można skorzystać z procedury przewidzianej dla nieściągalnych wierzytelności. Dotyczy to zarówno wierzycieli, jak i dłużników.

W aktualnym stanie prawnym podatnicy nie stosują już załącznika VAT-ZD. To jednak wcale nie oznacza, że wierzyciel nie musi przekazać fiskusowi szczegółów na temat rozliczenia ulgi na złe długi. Również dłużnik musi poinformować organ podatkowy o tym, że dokonał korekty w ramach tej ulgi. Istotne jest więc, aby zarówno wierzyciel, jak i dłużnik w odpowiedni sposób zaprezentowali to, iż skorzystali z ulgi na złe długi w JPK_V7.

Zobacz też: Komplet Nowy JPK_VAT + 2 ebooki

Bez ułatwień na czas pandemii

Należy zaznaczyć, że trudne czasy, w których obecnie przyszło funkcjonować przedsiębiorcom, nie zmotywowały w żaden sposób prawodawcy do tego, by ułatwił wierzycielom korzystanie z ulgi na złe długi w VAT, a w przypadku dłużników ograniczył jej zastosowanie. Inaczej niż to jest w podatkach dochodowych (w których tarcza antykryzysowa wprowadziła przejściowo na czas epidemii całkiem nowe zasady stosowania ulgi na złe długi), COVID-19 nie wpływa na zasady materialne ani procedurę stosowania ww. ulgi w VAT.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie