statystyki

„Praktykant” na serio i sukcesy czeladnika [OPINIA]

autor: Jakub Kapiszewski03.11.2020, 06:01; Aktualizacja: 03.11.2020, 09:15
Jakub Kapiszewski

Jakub Kapiszewski, fot. Wojciech Górskiźródło: DGP

Zanim Donald Trump trafił na karty historii jako 45. prezydent Stanów Zjednoczonych, znany był głównie jako biznesmen gospodarz programu „The Apprentice” („Praktykant”). Niczym Gordon Ramsey (minus przekleństwa) pozwalał tam sobie na bezpardonową krytykę uczestników chcących liznąć świata wielkiego biznesu, niejednokrotnie kończąc ją słowami „jesteś zwolniony” (celując przy okazji w ich stronę palcem wskazującym).

Tegoroczne wybory w USA to „Praktykant” à rebours: to Donald Trump jest ocenianym czeladnikiem. Podczas kampanii w 2016 r. biznesmen sprzedawał bowiem wyłącznie pewną wizję. W 202 0 r . sprzedaje jednak głównie to, co udało mu się zrobić. I można za obecnym lokatorem Białego Domu nie przepadać lub wręcz go nie znosić, ale sukcesów nie można mu odmówić.

Weźmy chociażby gospodarkę. Politycy często przeceniają swój wpływ na tę dziedzinę życia, biorąc pod uwagę, że jest uzależniona od czynników poza ich kontrolą – i nie inaczej jest w tym wypadku („nasza gospodarka ma się najlepiej w dziejach” – to z tegorocznego przemówienia o stanie unii, zanim uderzyła pandemia). Mając to na uwadze, należy jednak przyznać, że przez większość kadencji liczby były po stronie Trumpa: wzrost gospodarczy był niezły, giełda rosła, a firmy nie tylko inwestowały, lecz także sprowadziły do USA część trzymanej dotychczas za granicą kasy (konkretnie bilion dolarów – tak jest, jedynka z dwunastoma zerami).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie