statystyki

Chore statystyki. Ilu w końcu mamy lekarzy? Ile jest wolnych łóżek szpitalnych?

autor: Patryk Słowik, Marzena Sosnowska30.10.2020, 07:49; Aktualizacja: 30.10.2020, 08:02
– Nie da się racjonalnie zarządzać opieką zdrowotną państwa bez posiadania odpowiednich danych – wskazuje prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem. To, że z liczeniem w ochronie zdrowia jest kiepsko, przyznaje również prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński

– Nie da się racjonalnie zarządzać opieką zdrowotną państwa bez posiadania odpowiednich danych – wskazuje prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem. To, że z liczeniem w ochronie zdrowia jest kiepsko, przyznaje również prof. dr hab. n. med. Bolesław Samolińskiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Orzechowski Agencja Gazeta

Ilu w Polsce jest lekarzy? Ile jest wolnych łóżek szpitalnych? Dlaczego w środku pandemii zmieniamy metodologię testowania na koronawirusa? I wreszcie: jak mamy leczyć, skoro nie umiemy liczyć?

B ylibyśmy naiwni, gdybyśmy stwierdzili, że dzięki właściwemu rozpoznaniu koronawirus w Polsce byłby niegroźny. To przeciwnik na tyle potężny, że zbiera żniwo wśród o wiele lepiej przygotowanych od nas. Na każdej wojnie jednak rozpoznanie to połowa sukcesu. Trzeba wiedzieć, ilu żołnierzy ma przeciwnik, ilu się ma samemu, na jak długo wystarczy zapasów jedzenia, kogo się ma w odwodzie i czy uda się obronić do czasu nadejścia posiłków.

Liczenie swoich

Ilu lekarzy pracuje w Polsce? W czasie epidemii to pytanie wydaje się jak najbardziej na miejscu. I choć trudno w to uwierzyć, to... nie wiadomo. Z danych publikowanych w międzynarodowych opracowaniach wynika, że jesteśmy na szarym końcu Europy. Z danych, którym wierzy Ministerstwo Zdrowia, że jesteśmy europejskim średniakiem.

Weźmy opracowanie „Health at Glance 2019” z listopada 2019 r., które przygotowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) we współpracy z Komisją Europejską. Wynika z niego, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,4 lekarza. To najmniej spośród wszystkich sprawdzonych państw europejskich. Dla porównania: w Grecji jest to 6,1, w Austrii 5,2, w Portugalii 5,0, w Czechach 3,7, a na Węgrzech 3,3. Średnia dla wszystkich państw OECD wynosi zaś 3,5. Co gorsza, od niemal 20 lat współczynnik lekarzy do ogółu mieszkańców zwiększa się w Polsce nieznacznie, podczas gdy w wielu państwach wzrost jest duży.

Źle wypadamy też w innych badaniach. Eurostat za listopad 2019 r. podaje tę samą liczbę co OECD i jest to najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Szkopuł w tym, że jak przyznał były już minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, dane, które przekazujemy do międzynarodowych opracowań, są... nieprawdziwe.

– Nie zbieramy pełnych danych, nie przekazujemy pełnych danych, ale opieramy się jak na wyroczni na raporcie opartym na niepełnych danych – stwierdził Szumowski na łamach DGP w styczniu 2020 r.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (4)

 • takie czasy(2020-10-30 10:31) Zgłoś naruszenie 74

  Było tak . W poniedziałek lekarze pielęgniarki pracowali w Polsce ma kontraktach . To sobie pozwalali w piątek lecieli Na Wyspy oraz leczyć szejków w Arabii Saudyjskiej, lub wybudowanej Klinice prywatnie.NFZ zamiast przyjmować lekarzy na całe etaty , i zajmowania się pacjentem lecząc całość , a nie NFZ wycenił i płaci lekarzom za wykonana czynność. Za wykonana czynność płacą przedsiębiorstwa pracownikom na taśmach produkcyjnych. Ludzie pracują na AKORDY I NIE MOGĄ SOBIE POZWOLIĆ NA WYCHODZENIE W CZASIE PRACY.A w Polsce najlepiej się mają lekarze i nauczyciele. W szkołach zamiast uczyć to testują . Zdolnym wrażliwym automatycznie pokazuje się gdzie ich miejsce,Tacy bez żadnych szkół sobie poradzą . Kończąc kursy na kierowców TIRów mogą być robotnikami i monterami , kobiety fryzjerkami i kosmetyczkami.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2020-10-30 09:11) Zgłoś naruszenie 35

  skoro piszacy wiedza lepiej, to niech się zgłosza pomagać chorym, będzie lepszy pożytek

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-10-30 11:01) Zgłoś naruszenie 20

  Jakoś , w końcu , to alibi trzeba sobie przygotować ... , bo macherów od rzekomej pandemii - zdarzyć się może niechybnie , tłuszcza wybijać będzie na ulicach ...

  Odpowiedz
 • Księgowy(2020-10-30 08:58) Zgłoś naruszenie 01

  A ile potrzeba? Tyle zostanie pokazane ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie