statystyki

Boliwia: Lewica wygrywa w kolejnym kraju Ameryki Południowej

autor: Marceli Sommer20.10.2020, 07:42; Aktualizacja: 20.10.2020, 07:49
Boliwia

Boliwiaźródło: ShutterStock

Ugrupowanie Evo Moralesa wraca do władzy, obiecując stabilizację, pojednanie i odejście od błędów przeszłości. Ma powstać rząd jedności narodowej.

– Odzyskaliśmy naszą demokrację – tak sondażowe wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich skomentował obalony przed rokiem prezydent Evo Morales. Według exit polls minister gospodarki w rządach Moralesa, kandydat Ruchu na rzecz Socjalizmu (MAS) Luis Arce wygrał wybory już w pierwszej turze, uzyskując ponad 50 proc. głosów i ponad 20 pkt przewagi nad swoim głównym konkurentem Carlosem Mesą. Jeśli wyniki się potwierdzą, można mówić o dużym sukcesie boliwijskiej lewicy, której zwycięstwo wydawało się wcześniej niepewne. Sondaże wskazywały na wygraną Arce w pierwszej turze, jednak bez pewności, że będzie ona wystarczająca, by uniknąć dogrywki. W drugiej turze faworytem miał być już Mesa, który mógł liczyć na poparcie wszystkich ugrupowań politycznego centrum i prawicy. Aby zagwarantować sobie zwycięstwo już w niedzielę, Arce musiał przekroczyć próg 40 proc. głosów, uzyskując przy tym minimum 10 pkt przewagi nad zdobywcą drugiego wyniku, albo zebrać ponad połowę oddanych głosów. Udało się spełnić oba te warunki.

Odzyskanie popularności przez MAS to – jak mówił DGP przed wyborami latynoamerykanista dr Radosław Powęska – m.in. skutek nieudolności rządu tymczasowego w mierzeniu się z pandemią COVID-19 i towarzyszącym jej załamaniem społeczno-gospodarczym oraz tęsknoty społeczeństwa za stabilizacją, z jaką kojarzą się rządy socjalistów. Wysokie zwycięstwo wyborcze Arce oznacza, że maleje prawdopodobieństwo, że wynik głosowania znów będzie kontestowany. – Wynik jest jednoznaczny, jeżeli się utrzyma, oznacza silny mandat dla MAS i całkowite odwrócenie tego, co wydarzyło się w 2019 r. – uważa Adam Traczyk z think tanku Global.Lab.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie