statystyki

Giertych w grze, prokuratura w defensywie

autor: Tomasz Żółciak, Szymon Cydzik19.10.2020, 08:43; Aktualizacja: 19.10.2020, 08:44
Roman Giertych

Roman Giertychźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Maciek Jazwiecki Agencja Gazeta

Zatrzymanie Giertycha i Krauzego zaczęło przybierać niekorzystny obrót dla prokuratury i służb. Na jaw wychodzą kolejne potknięcia organów państwa

– Panie Jarosławie Kaczyński, od przyszłego tygodnia Roman Giertych wraca do gry – oświadczył w weekend obrońca Giertycha Jacek Dubois. To oznacza, że w sprawie mogą nas czekać kolejne zwroty akcji. Pierwszym było samo zatrzymanie Giertycha i biznesmena Ryszarda Krauzego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a także dokonane przeszukania w kancelarii byłego polityka i jego podwarszawskim domu.

Wielu komentatorów łączy termin tych działań z rozprawą aresztową przebywającego za granicą Leszka Czarneckiego, właściciela Idea Banku i Getin Noble Banku, w której Giertych miał go reprezentować (ostatecznie odroczono ją na 16 listopada). Adwokat miał wówczas przedstawić dowody rzekomo świadczące o naciskach „jednej z najwyższych osób w państwie” na toczące się postępowanie. Jeden z naszych rozmówców z rządu przyznaje, że zatrzymanie miało związek z tą sprawą, ale w innym kontekście, niż jest to przedstawiane. – Giertych często przebywa za granicą. Spodziewaliśmy się, że przy okazji rozprawy aresztowej Czarneckiego pojawi się w Polsce i będzie szansa postawić mu zarzuty – twierdzi nasz rozmówca.

Jednakże po spektakularnej akcji CBA i prokuratury sprawy zaczęły przybierać niekorzystny dla nich obrót. Najpierw pojawiły się wątpliwości, czy prokuratura skutecznie postawiła Giertychowi zarzuty. Jego obrońcy przekonują, że był wtedy nieprzytomny; prokuratura twierdzi, że symulował i grał na zwłokę. W sobotę wieczorem Sąd Rejonowy w Poznaniu nie uwzględnił wniosków prokuratury o tymczasowe aresztowanie Krauzego i czterech innych podejrzanych w sprawie spółki Polnord. Krauze i Giertych byli wśród w sumie 12 zatrzymanych w czwartek osób podejrzanych o wyprowadzenie z tej giełdowej spółki deweloperskiej i przywłaszczenie łącznie 92 mln zł. Grozi za to do 10 lat więzienia.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (7)

 • ABC(2020-10-19 09:50) Zgłoś naruszenie 133

  Partactwo i Szubrawstwo działań prokuratury w pełnej krasie...

  Odpowiedz
 • DobraZmiana(2020-10-19 11:25) Zgłoś naruszenie 132

  Jak w Rosji ! Przeciwników WŁADZY się wyłapuje i traktuje "środkami przymusu" np. NOWICZOKIEM - czym potraktowano mec. Giertycha, że zemdlał ? A Lepper, Kostecki, Petelicki ? Też za dużo wiedzieli ?

  Odpowiedz
 • PiSia ubecja(2020-10-19 09:53) Zgłoś naruszenie 122

  gorsza od starej .

  Odpowiedz
 • I wszystko wiadomo(2020-10-19 09:56) Zgłoś naruszenie 120

  dlaczego prokuratorom nie zabrano rent i emerytur.

  Odpowiedz
 • cynik(2020-10-19 09:41) Zgłoś naruszenie 514

  nic dziwnego, przecież on ciagle grał, a ostatnia rola jego w trakcie zatrzymania, to miajstersztyk

  Odpowiedz
 • Lejkarz(2020-10-19 12:53) Zgłoś naruszenie 27

  Zemdlał to gdzie dren na siousiu ,pasy i tlen,wszak mógł biedaczek jeszcze wziąć za głęboki wdech i zejść.

  Odpowiedz
 • DoCtor(2020-10-19 15:16) Zgłoś naruszenie 21

  Nalezy oskarżyć lekarzy za narażenie życia Pana Giertycha .Był ni przytomny a Oni dopuszczali obrońców narażając Go na Covid... i innych, niezaintabulowani Go ,nie zapieli pasami aby nie wypadł z lóżka ,nie podłączyli cewnika. Panowie Doktorzy jak to tak.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie