statystyki

Nowe prawo budowlane. Definicja obszaru oddziaływania obiektu a proces inwestycyjny

autor: Marcin Wybranowski01.10.2020, 08:06; Aktualizacja: 01.10.2020, 08:08
Czy zmiana definicji ma wpływ na potencjalny krąg stron postępowania w przedmiocie udzielenia pozwolenia na budowę? Czy zmiana ta ułatwi przedsiębiorcom przebieg procesu inwestycyjno-budowlanego?

Czy zmiana definicji ma wpływ na potencjalny krąg stron postępowania w przedmiocie udzielenia pozwolenia na budowę? Czy zmiana ta ułatwi przedsiębiorcom przebieg procesu inwestycyjno-budowlanego?źródło: ShutterStock

Nowelizacja ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 471), która weszła w życie 19 września br., wprowadziła nową definicję obszaru odziaływania obiektu. Czy wpłynie to na przebieg procesu inwestycyjnego?

Konrad Młynkiewicz radca prawny, dyrektor działu prawa administracyjnego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy

NIE Wskazana zmiana w mojej ocenie ma charakter doprecyzowujący i odpowiada kierunkowi, który dość jednolicie prezentowały od kilku lat sądy administracyjne. Postępowania prowadzone na podstawie przepisów prawa budowlanego mają na celu określenie prawnych aspektów realizacji konkretnej inwestycji, a więc najczęściej realizacji obiektu budowlanego o konkretnych parametrach. Należy pamiętać, że rodzaj dopuszczalnej inwestycji i jej potencjalna uciążliwość wynikają z aktów planistycznych, a więc z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego względnie decyzji o warunkach zabudowy lub uchwały o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie