statystyki

JPK_V7 w pytaniach i odpowiedziach

autor: Radosław Kowalski11.09.2020, 08:30; Aktualizacja: 11.09.2020, 17:17
JPK_V7 w pytaniach i odpowiedziach

JPK_V7 w pytaniach i odpowiedziachźródło: ShutterStock

Odpowiadamy na pytania dotyczące JPK_V7.

W związku z wprowadzeniem od października 2020 r. obowiązku stosowania nowych oznaczeń towarów i usług (GTU) mam problem z przyporządkowaniem niektórych towarów i usług do odpowiedniej grupy. Co mam zrobić, gdy nie jest to możliwe? Czy w nowym JPK muszę prezentować odrębnie każdą pozycję z faktury, aby oznaczyć ją odpowiednim numerem, i czy w związku z tym konieczne jest zamieszczanie takich numerów w fakturze? Jeżeli nie zaprezentuję GTU w fakturze, to skąd nabywca będzie wiedział, jak ma oznaczyć u siebie dany towar lub usługę?

Konstytuując nowe zasady prowadzenia ewidencji VAT i przekazywania jej treści organom podatkowym w strukturze JPK_V7M lub JPK_V7M wraz z deklaracją VAT, prawodawca określił dodatkowe oznaczenia, którymi podatnicy muszą opatrywać niektóre dokumenty lub towary/usługi. W par. 10 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1127; dalej: rozporządzenie) wymienionych zostało 10 grup towarowych i trzy usługowe, do których prawodawca przypisał oznaczenia GTU. Należy jednak podkreślić, że na razie oznaczenia takie będą stosowane w dość ograniczonym zakresie. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że ponad wszelką wątpliwość nie było intencją ministra finansów objęcie takimi oznaczeniami wszystkich towarów i wszystkich usług realizowanych przez podatników i podlegających polskiemu VAT. To oznacza, że w praktyce większość towarów i usług – jako niezawierających się na ministerialnej liście – w ogóle nie będzie oznaczona GTU. Zatem jeżeli podatnik nie może przyporządkować towaru będącego przedmiotem dokonywanej przez niego dostawy lub świadczonej usługi do konkretnego GTU, to nie dokonuje takiego przyporządkowania i oznaczenia. Wówczas pole JPK przeznaczone na takie oznaczenie pozostaje puste (jest to pozycja opcjonalna).

Ponadto należy wyraźnie podkreślić, że oznaczenie GTU dokonywane jest tylko po stronie sprzedawcy, a przy tym wyłącznie wówczas, gdy polski podatnik dokonuje dostawy lub świadczy usługę, dla których zostało przewidziane oznaczenie GTU. Gdyby ten sam podatnik np. zakupił od zagranicznego kontrahenta towar z listy GTU i dokonywał opodatkowania WNT takiego towaru, to rozliczając taką transakcję, nie stosuje oznaczeń GTU. Podobnie w przypadku transakcji krajowych – których przedmiotem są towary lub usługi z ustalonym GTU – obowiązek identyfikacji, przyporządkowania i oznaczenia spoczywa wyłącznie na sprzedawcy. Nabywca w żadnym razie w swojej ewidencji ani deklaracji (czyli w JPK) nie stosuje oznaczeń GTU!

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT JPK_VAT ZNAJDZIESZ W  PUBLIKACJI "Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją" >>

Kolejna sprawa poruszona w pytaniu to prezentacja GTU przez sprzedawcę. Ta dokonywana jest na poziomie dowodu sprzedaży, a nie jego poszczególnych linii. To oznacza, że podatnik nie prezentuje w ewidencji, ani tym bardziej deklaracji VAT, poszczególnych pozycji z faktury sprzedaży. Jeżeli natomiast na danym dokumencie znajduje się towar lub usługa z danego GTU, to należy dokonać oznaczenia w JPK_V7. Co niezwykle ważne, bez względu na to, ile pozycji z danego GTU jest na fakturze, stosowany jest system zerojedynkowy: w polu dla odpowiadającemu danemu GTU zaznacza się „1” – gdy w fakturze występuje dany towar/usługa lub zostaje ono puste – gdy takiego towaru/usługi nie ma. W żadnej z pozycji JPK nie wykazujemy odrębnie wartości czy ilości towarów/usług.

Informacja o GTU nie musi być zamieszczana również w treści faktury, prawodawca bowiem nie przewidział takiego obowiązku. Oczywiście w praktyce oznaczenie takie (w ramach działania fakultatywnego) miałoby uzasadnienie w tych przypadkach, w których np. towary są odsprzedawane przez nabywcę albo usługi są refakturowane, a także wówczas gdy rozliczenia podatkowe danego podmiotu są prowadzone przez biuro rachunkowe i konieczne jest ustalenie ścieżki komunikacji pomiędzy podatnikiem a księgowym.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie