statystyki

Rząd zapomniał o deglomeracji. Administracja jest bardziej scentralizowana niż kiedykolwiek

autor: Marceli Sommer26.08.2020, 07:00; Aktualizacja: 26.08.2020, 09:21
W Warszawie mieści się 86 proc. urzędów centralnych

W Warszawie mieści się 86 proc. urzędów centralnychźródło: ShutterStock

Zjednoczona Prawica zapowiadała przenoszenie urzędów poza stolicę, ale po pięciu latach rządów administracja jest bardziej scentralizowana niż kiedykolwiek

Niedawno minął rok od publikacji firmowanego przez Jadwigę Emilewicz i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii raportu o potencjale związanym z rozpraszaniem urzędów centralnych. Resort przedsiębiorczości typował do przeniesienia prawie jedną trzecią najważniejszych instytucji skoncentrowanych w Warszawie, m.in. centrale NFZ, ZUS i Lasów Państwowych, Urząd Regulacji Energetyki, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Centralną Komisję Egzaminacyjną czy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Autorzy raportu podkreślali, że ich propozycje wpisują się w cele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju firmowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na fakt, że nadmierna koncentracja instytucji kontrolno-zarządczych w stolicy stanowi problem i narusza równowagę między ośrodkami osadniczymi, wskazuje także przyjęta w 2012 r. Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, która – jak zaznaczono w raporcie MPiT – stanowi najważniejszy dokument strategiczny dotyczący polityki przestrzennej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Dolejlama(2020-08-26 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    Nie no, trochę przenieśli np. CIRF (Radom), GITD (Biała Podlaska). Ale są takie urzędy, których lokalizacja w Warszawie jest absolutnym skandalem, bo mogłyby funkcjonować w dowolnej miejscowości w Polsce wspierając lokalny rynek pracy, vide: CANARD.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie