Już nie na srebrno. Teraz młodzi są twarzą pandemii w Europie

autor: Klara Klinger, Jakub Kapiszewski18.08.2020, 08:00; Aktualizacja: 18.08.2020, 08:01
W Hiszpanii najczęściej wirusa wykrywa się u osób między 15. a 29. rokiem życia

W Hiszpanii najczęściej wirusa wykrywa się u osób między 15. a 29. rokiem życiaźródło: ShutterStock

Trzydziestolatkowie są główną siłą napędzającą koronawirusa w Europie

Młodzi zastąpili seniorów jako grupa z największą liczbą wykrywanych infekcji. W czerwcu i lipcu aż jedną piątą nowych zakażeń zdiagnozowano u osób między 20. a 29. rokiem życia. Zwiększył się również udział najmłodszych: o ile między styczniem a majem dzieci i młodzież przed dwudziestką stanowili 4,2 proc. przypadków, o tyle w czerwcu i lipcu odsetek ten wzrósł do 12,8 proc. Dane w swoim comiesięcznym opracowaniu o pandemii zaprezentowało Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC), unijna agencja odpowiedzialna za monitorowanie chorób zakaźnych.

Centrum zwróciło uwagę, że tym samym zmniejszył się udział seniorów w grupie tych, u których wykryto koronawirusa. Między styczniem a majem osoby po sześćdziesiątym roku życia odpowiadały za 40 proc. przypadków; w czerwcu i lipcu wartość ta spadła do 17,3 proc. W efekcie w krajach branych pod uwagę przez ECDC (organizacja razem z Unią bierze pod uwagę Wielką Brytanię, Norwegię, Islandię i Liechtenstein) znacząco spadła średnia wieku ludzi, u których zdiagnozowano infekcję koronawirusem. O ile w okresie od stycznia do maja wynosiła ona 54 lata, o tyle w czerwcu i lipcu już tylko 39 lat.

Widać to także w poszczególnych krajach. Jednym z parametrów, jakie monitoruje Narodowy Instytut Zdrowia we Włoszech, jest mediana wieku osób, u których wykryto wirusa na przestrzeni ostatnich 30 dni. O ile w kwietniu wynosiła ona 60 lat, o tyle obecnie jest to 35 (mediana oznacza, że za połowę nowych infekcji odpowiadają ludzie do 35. roku życia, a za drugą – starsi). Eksperci nie mieli wątpliwości: liczby odzwierciedlają to, że młodzi ruszyli w miasto.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • zdrowy(2020-08-18 11:46) Zgłoś naruszenie 41

    Twój SARS-CoV-2 odmłodniał! Dalej nie wiadomo, czy chodzi o tzw. bezobjawowców, bo "liczba wykrywanych infekcji" nic mi nie mówi. Ja mam w sobie dziesiątki wirusów i bakterii, z którymi żyję. Czy jestem kłębkiem infekcji? Może skończmy już z tym covidem, na wymioty mi się zbiera. Jeden bełkot i straszenie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie